سکوت بازار آهن

به نقل از مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بازار آهن و فولاد در سال ۱۴۰۰ آرام دور اندیشی می شود او گفت: با تغییر رئیس جمهور در نیمه اول امسال، نرخ ارز و همچنین محصولات فولادی نیز با افت همراه خواهند بود. ولی در روزهای قبل با نیرو گرفتن حدس پابرچاشدن برجام و گفته های بعضی مسئولان نه فقط بازار آهن بلکه کل بازارها در انتظار و سکوت طی میکنند که حتی جریان کاهشی نیز در این بازارها به چشم میخورد. 
در این حالت می توان گفت که حدودا این روزها هیچ بازاری از توقعات برجامی در امان نمانده و البته بیعی است که در هر مدت زمانی که قیمت ارز با کاهش همراه بوده و به گونه ای امیدها برای افزایش ارزش پول ملی پررنگ شده، شاهد بوده‌ایم که نرخ های بازارهای کالایی در راه عقب‌ نشینی به گونه ویژگی چسبندگی به نرخ های رشد کرده پیشین؛ از خود استقامت سرسختی  نشان داده‌اند. 
اما هر بار که این امیدها به حقیقت تبدیل نشده، این استقامت متاسفانه سخت و سخت تر شده، زیرا که اعتماد به بزرگ شدن اقتصادی با امید به برطرف شدن تحریم ها هربار کمتر شده است.نکته قابل توجه این است که اگر توقعات برجامی که برای چندمین بار از روز قبل در جامعه نیرو گرفته، چنانچه به هر علتی محقق نشود؛ آنگاه وضعیت به درجات غیرقابل دوراندیشی و سخت  تری را پیش رو خواهیم داشت .
در کل همچنان بازار آهن و فولاد به جریان معمولی خود برنگشته اند، ولی کاهشی شدن قیمت دلار در روز قبل سبب شده است که خریداران اکنون به امید افت نرخ ها از خرید خود عقب نشینی کنند. همچنین تا ظهر روز قبل دلار نزدیک به ۳۵۰ تومان دیگر افت پیدا کرد که در پی  آن در بازار مقاطع هم نرخ ها بشتر ثابت یا افت نسبی همراه بوده است.
بادقت به نرخ های اعلامی روز قبل تولیدکنندگان محصولات فولادی، بیشتر تولیدکنندگان میلگرد نرخ های خود را ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان افت دادند و ولی بعضی از تولیدکنندگان این حیطه در مقابل افت نرخ ها استقامت کردند و نرخ هایشان را پایدار نگه داشتند. تولیدکنندگان حیطه نبشی و ناودانی نیز نرخ های خود را تغییر ندادند و همچنان با پایداری نرخی باقی ماندند.
 ولی تولیدکنندگان تیرآهن قیمت محصولات خود را افت دادند که می توان به افت ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی در نرخ هر کیلو از تیرآهن و همچنین در تیر آهن شاخه ای به افت ۲۰ تا ۶۰ هزار تومان اشاره کرد. در حیطه پروفیل نیز خلاف رشد بسیار روزهای قبل، بیشتر تولیدکنندگان نرخ های خود را ۱۰۰ تا ۲۵۰ تومان افت دادند و بعضی نرخ های خود را پایدار نگه داشتند.
برچسبها:میلگرد  تیرآهن  پروفیل


منتشر شده در سه شنبه، ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۰۶