سیگنال های متناقض در بازار آهن

دوراندیشی ها در خصوص با جریان نرخی بازار آهن بیانگر این بود که در حالت دریافت سیگنال افت نرخ پایه شمش از طرف بورس کالا، بازار کمی جریان افتی را تجربه کند؛ ولی روز قبل افزایشی شدن قیمت دلار و برگشت به کانال ۲۲ هزار تومان سبب شد تا جو کسادی بر بازار آهن حاکم شود.
نرخ پایه شمش برای خرید و فروش بورس کالا با افت ۲۰۰ تومانی اعلام شده است درصورتی که نشریه متال بولتن روز قبل ۶۲۰ دلار و ثابت اعلام شد؛ در این بین و با دقت به جو کسادی بازار، عوامل اثر گذار بر جریان بازار نیز به تحریک نرخ ها در این حیطه اقدام نکردند.
دوراندیشی ها بیانگر این است که در روزهای آینده وضعیت موجود در بازار ادامه یابد و همچنان شاهد کسادی و پایداری نسبی بر نرخ ها باشیم، حتی در حالت برگشت دوباره قیمت دلار به کانال ۲۱ هزار تومان ممکن است نرخ ها در بازار آهن جریان کاهشی داشته باشند.
در هر حالت با دقت به موارد ذکر شده اعلامی های روز قبل تولیدکنندگان انواع آهن آلات نشان دهنده این بود که در حیطه میلگرد بیشتر نرخ های این محصول بدون نوسان اعلام شد؛ بعضی محصولات خود در این حیطه را با رشد ۷۰ الی ۱۰۰ تومانی روانه بازار کردند و بعضی دیگر نیز ۵۰ تومان افت را بر نرخ های خود اعمال کردند. بیشترین نرخ میلگرد آجدار سایز ۱۴ با نرخ ۱۴ هزار و ۹۴۵ تومان و کمترین آن با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد.
با وجود پایداری نسبی در نرخ میلگرد، بلاتکلیفی در نرخ ها در حیطه نبشی ادامه داشت؛ به این حالت که تولیدکننگان نبشی نرخ های اعلامی خود را بیشتر با ثبات اعلام کردند و برخی نیز به رشد ۱۰۰ تومانی محصولات خود شروع کردند.
در حیطه ناودانی نبود برابری در نرخ های اعلام شده دیده می شد، نرخ ناودانی روز قبل از طرف دو شرکت بدون نوسان اعلام شد. ولی بسیاری از کارخانه های تولیدکننده ناودانی به نرخ های خود چیزی تقریبا ۵۰ الی ۱۰۰ تومان اضافه کردند و بعضی هم به افت ۱۰۰ تومانی نرخ ها اقدام کردند. لازم به گفتن است که نرخ سپری نیز با افت ۱۰۰ تومانی اعلام شد.
بازرسی نرخ ها در بازار تیرآهن نشان دهنده پایداری بیشتر نرخ های تیرآهن کیلویی می باشد و تنها یکی از شرکت های این قسمت ۱۰۰ تومان نرخ های خود را رشد داده است. در قسمت، در سایزهای پر فروش این محصول شاهد پایداری نرخ ها بودیم و دیگر سایزها افت ۱۰ الی ۵۰ هزارتومانی را تجربه کردند. پایداری حداکثری در بازار پروفیل نیز مشاهده شد، به این گونه که دو شرکت بدون نوسان نرخ های خود را اعلام کردند و یک شرکت نیز در این قسمت ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان قیمت های خود را رشد داد.
نتیجه مطالب گفته شده آن است که همچنان درخواست زیادی در بازار موجود نیست و بازار آهن در سردرگمی اثر پذیری از قیمت دلار و یا بورس کالا روزهای خود را می گذراند. باید دید که بعد از به پایان رسیدن انتظارها برای معین شدن نتیجه مذاکرات وین و همچنین بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بازارآهن به نوسانات و رویداد های آینده چه عکس العملی نشان خواهد داد و به کدام سمت و سو حرکت خواهد کرد.
برچسبها:میلگرد  میلگرد آجدار نبشی  ناودانی تیرآهن پروفیل


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۳۲