شرایط ارائه بورسی فولاد در 1400

به گزارش آهن آپ ،  در نخستین روزهای بازگشایی بازار فولاد در سال ۱۴۰۰ نظاره گر یخبندان نرخ ها بوده ایم. به طوری که تعداد خرید و فروش های صورت گرفته در مقایسه با سال های پیش شدیدا روند نزولی داشته است. براساس نظر بعضی از متخصصان بازارفولاد، درمدت ماه های آینده بازار وضعیت سکون خود را حفظ خواهد کرد و با وجود انتخابات ریاست جمهوری، این موضوع یعنی دوام نزولی بودن نرخ ارز دور از انتظار نیست و با کاهش قیمت  دلار، نرخ فرآورده های فولادی هم افت می کند.
در سال ۹۹، زیادترین موضوعلت و چالش ها در حیطه ساماندهی بازار فولاد به مسئله نرخ گذاری تعلق داشت که این مسئله بر روی خرید و فروش بازار سهام و سهام شرکت‌های فولادی هم اثرگذار بوده است. از مشکلات مهم چرخه فولاد مسئله عرضه و خریئپد و فروش در بورس کالا بود که فقط روی یک سری از محصولات برای عرضه و خرید و فروش در بورس کالا برنامه‌ریزی و تمرکز شده بود. در صورتی که اصل شفافیت و رقابت در بورس کالا مسلط بوده و می بایست بیشتر فرآورده های مهم و محصولات اولیه مانند چرخه تولید فولاد راهی بورس کالا شود تا تمام این قسمت ها از گنجایش بورس برای افزایش تولید و فروش استفاده کنند.
علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با وجود مخالفت بسیار کمیسیون اقتصادی برای نرخ گذاری امری یکی از راه حل هایی که در اقتصاد کشور می تواند از فساد و رانت خودداری کند و به ترقی عدالت یاری کند، همین مسئله  نرخ گذاری امری است که وزارت صمت در ماه‌های قبل بر لزوم واقعی‌سازی نرخ فولاد و کنار گذاشتن نرخ گذاری تاکید کرد.
علیزاده با اشاره به مسئله عرضه کالاها و مواد اولیه در بورس کالا فرمود: یکی از سختی هایی که در حیطه بازار محصولات  با آن روبرو هستیم، این است که تنها قسمتی از محصولات مهم در بورس کالا عرضه و خرید و فروش می‌شود و دارای روشنی اطلاعات است؛ ولی قسمت دیگر خرید و فروش که به صورت سنتی صورت می گیرد ، دارای شفافیت دست کم داده‌ها هستیم و امکان ساماندهی مطلوب این قسمت هم وجود ندارد. 
وی در ادامه اضافه کرد: تمام محصولاتی که توانایی عرضه در بورس کالا را دارند،  می بایست راهی این بستر خریدو فروش شوند، پیگیری عرضه تنها قسمتی از محصولات از طرف سرپرستان سبب شده تا تولیدکنندگان از تمام گنجایش های بازار سرمایه و بورس کالا استفاده نکنند که به نظر می‌رسد با ورود تمام چرخه های تولید به این حیطه، شاهد نظاره گر خیلی از مسائل و دغدغه‌های کنونی در قسمت تولید باشیم؛ در این حیطه برطبق تاکیدهای انجام شده ، امسال نظاره گر عرضه چرخه فولاد در بورس کالا خواهیم بود.
با دقت به گفته های این نماینده مجلس، بورس کالا دارای گنجایش زیادتری نسبت به حجم خرید و فروش های کنونی را دارد و می بایست با محیا کردن تمهیدات مطلوب برای عرضه تمام کالاهای مهم و مواد اولیه در این بازار، نظاره گر گسترش تلاش ها و ارائه خدمات گوناگون مالی به صنایع و تولید کشور باشیم.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲