شرایط بازار فولاد در آخر سال

به گزارش آهن آپ ، خرید و فروش در بورس کالا در مدت هفته گذشته به دلیل افت آشکار نرخ عرضه شمش فولاد، رواج گرفت ولی بازار مقطع های طویل فولادی جریانی کاملا گوناگون داشت و حتی کاهش ۱۳/۵ درصد قیمت عرضه میلگرد فولادی هم نتوانست خریداران را به طرف بازار جلب کند. باوجود اینکه بازار مصرف همواره در توقف مصرف به سر می برد همینطور عدم درخواست سرمایه ای از بازار فرآورده های فولادی به دلیل تعدیل توقعات تورمی، ولی با این وجود تولید فرآورده های فولادی با قصد صادرات همواره سود اقتصادی دارد.
هفته قبل، رینگ خرید و فروش بورس کالا ۱۳۰ هزار تن شمش فولادی با قیمت اصلی ۱۰ هزار و ۱۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم  داشت، نرخ اصلی عرضه شمش فولادی در همین هفته بسته به هفته قبل ۱۶ درصد افت داشت و این کاهش قابل توجه سبب برگشت دوباره رونق در خرید و فروش این محصول شد. این جریان افتی در خرید وفروش بورس کالا از ۳ هفته پیش آغاز شده است. این نکته هم قابل ذکر است که در هفته ختم شده به ۳ بهمن ماه، این افت بشدت کم بود و به همین دلیل خریداران شمش فولاد که اکثر آنها نوردکاران هستند استقبالی از خرید و فروش این رینگ نداشتند و تنها ۶۰۰ تن از این کالا در این بازار خرید و فروش شد.
از یک طرف قیمت ارز در مدت هفته های قبل وارد روند افتی شد و از طرفی دیگر هم نرخ جهانی فولاد که در مسیر رشدی حرکت می کرد، متوقف شد که همین دو موضوع، علل افت نرخ اصلی شمش فولاد در بازار داخلی حساب شد. همینطور می شود گفت که حجم افت نرخ به وجود آمده در قیمت اصلی شمش فولاد از اثر پذیری این دو عامل زیادتر بود و بورس کالا براساس وظایف قانونی خود با در نظر داشتن این مسئله که خریداران از خرید وفروش استقبال زیادی نداشتند، این افت قیمت نرخ اصلی را به وجود آورد که موثر واقع شد و سبب شد خرید وفروش شمش فولاد در بورس کالا در مدت هفته قبل رونق بگیرد؛ به این شکل که درخواست ۱۶۱ هزار تن بوسیله خریداران در این بازار به ثبت رسید که همین موضوع سبب خرید و فروش ۱۰۰ هزار تن شمش فولاد در این بازار شد.
با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد؛ قیمت اصلی پایه هر کیلوگرم شمش فولاد عرضه شده در این بازار، مبلغ ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان خواهد بود، با این وجود توقع می رود که میلگردی که از این شمش فولادی تولید خواهد شد، با دقت به هزینه تبدیل و سود مناسب نوردکار، با قیمت اصلی ۱۲ هزار تومان در بورس کالا عرضه شود. توسط مالیات ارزش افزوده، سود مناسب تاجر و همینطور مخارج حمل، قاعدتا این میلگرد با نرخی نزدیک به ۱۴ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به مصرف کننده نهایی خواهد رسید. با این حال هم اکنون  در بازار آزاد تهران، میلگرد فولادی با قیمت ۱۲ هزار و۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خرید وفروش می شود و بر طبق گفته های تجار، بازار با همین نرخ هم با افت مصرفی روبرو شده است.
در آخر با وجود اینکه تولید فرآورده های فولادی با شمش ۱۰ هزار تومانی برای صادرات علت قانع کننده ای است ولی کالای تولیدی با این شمش در وضعیت فعلی با استقبال از طرف بازار داخل روبرو نخواهد شد. در صورتی که در مدت روزهای قبل، نرخ جهانی شمش فولاد در مسیر کاهشی قرار گرفته اما جریان افتی نرخ ارز درداخل کشور کمتر شده و قرار گرفتن این دو عامل خلاف جهت یکدیگر باعث می شود که توقعی برای کاهش زیادتر نرخ عرضه های پیش روی شمش فولاد نداشته باشیم.
بازار مقاطع فولادی غالبا با ورود به آخرین ماه از زمستان نظاره گر پیشرفت دوباره خواهد بود که می شود گفت با به تمام شدن  تقریبی فصل سرما، درخواست مصرفی رشد می کند و همین عاملی برای پیشرفت مجدد بازار خواهد بود. از طرفی دیگر به طور پیوسته در روزهای پایانی سال با تورم شب عید هم روبرو می شویم که همین موضوع هم عاملی برای پیشرفت در بازارها که بازار مقاطع فولادی را هم دربر می گیرد ، خواهد بود. ولی اینطور به نظر می رسد که امسال نظاره گرجریان متفاوتی باشیم و تورم معمول شب عید را به دلیل عدم آمادگی در بازار تجربه نکنیم.
به دلیل افتی که در بازار مصرف داخل برقرار شده است، بعضی از نوردکاران با کاهش آشکار فروش روبرو شده اند. از سوی دیگر احتیاجی به نقدینگی برای تهیه مواد اولیه هم خیلی بالا گرفته و و با نزدیک شدن به روزهای آخر سال، بعضی مخارج معمول روزهای پایانی سال به این شرکت ها تحمیل شده و همه موارد ذکر شده در کل باعث می شود تولیدکنندگان به فروش کالا و تهیه نقدینگی احتیاج زیادتری پیدا کنند به این شکل که امکان دارد تولیدکنندگان مقاطع فولادی در مدت هفته های آتی شروع به ارزان فروشی کنند. هرچند نوردکاران کشور با لحاظ کردن روند صعودی قینت جهانی فرآورده های فولادی و و همینطور رشد درخواست در مدت هفته های گذشته، با بازار صادراتی خوبی روبرو شدند اما برگشت ارز بدست آمده از صادرات احنیاج به زمان دارد و به همین علت برای تهیه نقدینگی لازم خود، تولیدکنندگان داخلی احتیاج فروش در داخل دارند که همین موضوع موجی برای فشار زیادتر بر قیمت فرآورده های مقاطع فولادی در مدت هفته های بعدی خواهد بود.

 

برچسب ها:آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷