شرایط تولید در 6 ماه نخست سال

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، در صورتی وارد نهمین ماه از سال ۲۰۲۰ شده ایم که همواره دنیا با تأثیرات همه گیری گسترش ویروس کرونا گریبانگیر بوده و همین مسئله هم یکی از مهم ترین عامل های اثرگذار بر اقتصاد و بازارهای محصولی در دنیا به حساب می آید. نخستین اثر گسترش کرونا در بازارهای کالایی، افت درخواست برای انواع کامودیتی ها بود. اجرای قرنطینه های سخت از ماه های اول سال ۲۰۲۰ در چین و کم کم در دیگر مناطق دنیا برای نظارت این شیوع، بازار مصرف خیلی از کامودیتی ها را کم کرد. فولاد هم از آن دسته بازارهایی بود که در اثر کمبودهای قرنطینه ای با کمتر شدن بازار مصرف مواجه شد.
هرچند کمبودهای کرونایی فقط بر بازار درخواست فولاد تأثیرگذار نشد و در ادامه نظاره گر اعمال کردن این اثرات بر قسمت تولید هم بودیم؛ به این شکل که بر طبق گزارش انجمن جهانی فولاد، حجم تولید فولاد دنیا در ۷ ماه اولیه سال کنونی میلادی بسته به مدت همانند قبل افت ۳/۵ درصدی داشت. افت تولید فولاد در دوران گسترش کرونا تحت تأثیرچند عامل بود. خیلی از کشورهای دنیا به علت قرنطینه های عمومی با افت تولید در قسمت های گوناگون از معدن تا کالا روبرو شدند، در ادامه هرچند خیلی از شرکت های بزرگ فعالیت تولیدی خود را با مراعات کردن دستور العمل های بهداشتی از سر گرفتند اما مراعات همین دستورکارها سبب افت تولید کالاها همچون فولاد بود. همینطور از آنجایی که افت درخواست برای فولاد سبب کاهش نرخ این فرآورده ها هم شده بود، خیلی از کشورهای تولیدکننده فولاد در این وضعیت موافق افت سطح تولید جهت تشکیل اعتدال در این بازار جهت خودداری از افت زیادتر نرخ بودند، اتفاقی که عملی شد و تا اندازه ای هم توانست این بازار را به اعتدال تقریبی برساند.
صنعت ساخت و ساز به عنوان عظیم ترین  مصرف کننده فولاد دنیا در دوره کرونا با افتی کم سابقه در کشورهای گوناگون مواجه شد .ولی وضعیت توقف موجود بر این صنعت در چین مدت زمان زیادی نگذشت و بعد از یک زمان کوتاه به دوران عادی برگشت و حتی به نسبت دوران قبل از گسترش کرونا قدرتمند ترهم شد.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷