شوک درخواست مقاطع در بورس

دور اندیشی ها بیانگر آن بود که روز قبل بیشتر مقاطع طویل عرضه ‌شده در بورس کالا مثل چهارهفته قبل بدون درخواست باقی بماند ولی روز قبل خرید وفروش های این محصولات با رقابت بیشتر از ۵۰ درصدی همراه شد. در اصل خود خریداران با وجود اینکه می دانستند اگر از خرید خودداری کنند طبیعتا هفته آینده قیمت های پایه افت خواهد یافت، ولی باعث شدند ناظر بورس کالا مجاز به رشد دست کم ۳ درصدی قیمت مقاطع در عرضه های هفته های آتی در بورس کالا شود. بازار آهن ولی بدون دقت به بهتر شدن بازار بورس بدون درخواست باقی ماند تا تولیدکنندگان برعکس جریان افزایشی ابتدای این هفته، اجبار به پایدار نگه داشتن و یا حتی افت ملایم قیمت محصولات خود شوند.  
در روز قبل همچنین قیمت دلار با افت همراه بود و بازار آزاد آهن همچنان در کسادی به سر می برد ولی خرید و فروش های همین محصولات در بورس کالا با استقبال خوبی همراه بود؛ آن هم با انتشار داغ ترین گزارش نشریه متال بولتن، آن هم چند ساعت پس از اعلام نرخ مقاطع طویل در خرید فروش های بورس کالا، نشان داد که نرخ میلگرد صادراتی CIS به عنوان اصول تشخیص قیمت مقاطع طویل در بورس کالا با افتی ۵/۸ درصدی روبه رو شده است و در صورت پایداری نسبی نرخ دلار نیمایی در هفته اتی، همین افت قیمت جهانی می ‌توانست نرخ پایه مقاطع فولادی در عرضه‌های هفته آتی بورس کالا را با کاهشی ۳.۱ درصدی در مقایسه به این هفته روبه رو کند.
البته به شرط اینکه روز قبل مثل چهارهفته قبل بیشتر از ۵۰ درصد حجم کل عرضه‌های مقاطع طویل در بورس کالا خرید فروش نمی شد. ولی این رویداد رخ نداد و حتی شاهد خرید وفروش شدن تقریبا ۵۳ درصد حجم کل مقاطع طویل در بورس کالا بودیم و حجم معامله انجام‌شده برای انواع سبدهای میلگرد آجدار به ۵۹/۵ و سبدهای مخلوط تیرآهن به ۵۱/۳ درصد رسید؛ که با دقت به دستورالعمل، ناظر بورس کالا میتواند به جای مشخص کردن قیمت های پایه برطبق ضریب ۷۵ درصدی قیمت های جهانی، برای عرضه‌های مقاطع طویل در هفته آینده از ضریب ۸۰ درصدی استفاده کند و بر طبق محاسبات در صورت پایداری نسبی قیمت دلار نیمایی تا یک هفته آینده می‌تواند نرخ پایه مقاطع را در هفته آتی میان ۳.۵ تا ۴ درصد رشد دهد.
درن تیجه در روز قبل که شاهد رویداد های مهم و تاثیر گذار در بورس کالا بودیم، در بازار آزاد در بین نرخ های درب کارخانه اعلام‌ شده از طرف نوردکاران فولادی؛ بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار نرخ محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و البته تعداد قابل توجهی از کارخانجات این حیطه قیمت هایشان را میان ۵۰ تا ۱۵۰ تومان افت دادند و تعداد کمی از تولیدکنندگان میلگرد هم نرخ‌هایشان را میان ۵۰ تا ۱۰۰ تومان گران ‌تر کردند؛ رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. 
همچنین بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن نرخ محصولاتشان را پایدار نگه داشتند، ولی انبار های اصفهان قیمت هر شاخه از سایزهای پرمصرف تیرآهن را ۱۰ هزار تومان افت دادند. در این بین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه نبشی و ناودانی هم نرخ محصولاتشان را در دیروز پایدار نگه داشتند و البته بعضی شرکت‌های این حیطه نیز شروع به افت ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی نرخ محصولات خود کردند. همچنین در روز قبل شاهد آن بودیم که بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه لوله و پروفیل بعضا پایداری نسبی و برخی هم ۵۰ تا ۳۰۰ تومان قیمت سایزهای متفاوت را افت دادند.
برچسبها:نرخ میلگرد  تیرآهن میلگرد آجدار نبشی  ناودانی لوله  پروفیل


منتشر شده در یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰