شیر یکطرفه چیست و چگونه کار می کند؟

شیر یکطرفه چیست ؟
گاهی اوقات و به دلایل مختلف ، افت فشارهای ناگهانی ایجاد می گردد . افت فشار باعث می شود که سیالات در مسیر عکس اصلی حرکت کند و می تواند باعث ایجاد پدیده هایی از جمله پدیده ضربه قوچ ، آشفتگی جریان و شکستن لوله ها می شود .
 

خاموش شدن پمپ
پمپ های اقلامی می باشند که باعث افزایش فشار سیالات می شوند ، گاهی اوقات و به دلایلی ، پمپ ها به صورت ناگهانی خاموش می شود و یا از کار می افتد . در این صورت می باشد که افت فشار حاصل می شود و افت فشار حاصله باعث برگشتن سیال به داخل پمپ می شود که می تواند باعث آسیب رسیدن به پمپ شود .


حال برای مقابله با بازگشت جریان باید چه کرد ؟

آیا باید سیستم لوله کشی را رها نمود تا به حالت اولیه خود بازگردد ؟آیا می توان مسیر بازگشت سیال را سد کرد ؟
شیر یکطرفه وظیفه ای را بر عهده دارد که می تواند در هنگام بازگشت سیال جلوی بازگشتن سیال را بگیرد و می تواند سدی در برابر عبور سیال شود و می تواند باعث توقف سیال شود تا علت ایراد خط پیدا و رفع شود .

نحوه کار شیر یکطرفه
شیر یکطرفه با نام شیر خودکار نیز شناخته می شود و به این معنا می باشد که به صورت خودکار عمل می کند و در هنگامی که بازگشت جریان اتفاق بیافتد به صورت خودکار شیر بسته می شود و اجازه عبور سیال را نمی دهد .
شیر یکطرفه به صورتی طراحی شده است که هیچ گونه عملکردی ندارد و به صورت دستی قادر به باز و بسته کردن شیر ندارید و تنها موقعی عمل میکند که سیال به صورت بازگشتی عمل کند .

انواع شیر یکطرفه
شیرهای یکطرفه در انواع مختلفی تولید میگردند که تفاوت آن ها در سرعت بسته شدن شیر می باشد زیرا در مواقعی نیاز به بسته شدن سریع می باشد که در این صورت می بایست از نوع سوپاپی شیر یکطرفه استفاده نمود .

- شیر یکطرفه دریچه ایی ( لولایی ) : رایج ترین نوع شیر می باشد .
- شیر یکطرفه سوپاپی
- شیر یکطرفه وزنه ای
- شیر یکطرفه ضربه قوچ گیر

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۴۸