شیوع کم فروشی در بازار آهن

محمد صادق چیت ساز، عضو هیئت مدیره اتحادیه صنفی توزیع کنندگان آهن و فولاد در خصوص با تولید در حیطه فولاد و آهن اظهار کرد: در تولید محصولات فولادی عواملی مانند کم فروشی و همچنین فروش محصولات غیراستاندارد اثر گذار هستد و برای رفع موانع موجود در این حیطه می بایست اقدامات جدی تری صورت پذیرد.
او در ادامه گفت: رفع کردن موانع تولید در حیطه آهن و فولاد به همکاری دولت با تولیدکننگان و توزیع کنندگان بستگی دارد؛ در این خصوص او گفت عواملی مانند افزایش نرخ حامل های انرژی و از طرف دیگر دریافت مالیات های چندین برابری، بر رشد نرخ محصولات فولادی در بازار اثر گذاشته اند. این مسئله سبب شده تا توان خرید مشتریان پایین آمده و کسادی در بازار در روزهای گذشته از برگزاری انتخابات حاکم شود. عضو هیئت مدیره اتحادیه صنفی توزیع کنندگان آهن و فولاد، تصریح کرد: اکنون در بازار شاهد کم فروشی و مانند فروش محصولات غیر استاندارد هستیم که مدیریت جدی برای حل این موضوع شروع شده است
او در خصوص با مسئله کم فروشی محصولات فولادی در بازار گفت: موضوع کم فروشی در بازار به صورتی رخ می دهد که میلگرد و تیرآهن هایی که در بازار موجود هستند، گاها از وزن استاندارد خودشان کم تر عرضه می شوند و به حالت شاخه ای عرضه شده نه به گونه کیلویی؛ همین عوامل سبب ضرر مصرف کنندگان می شود. چیت ساز گفت: بعضی از تولیدکنندگان حیطه تیرآهن و نبشی بنابر سفارش درخواست کنندگان به تولید محصولات فولادی با وزنی کمتر و کیفیتی کم تر از حد معمول اقدام می کنند.
او در ادامه گفت: سال هاست که در سه استان مازندران، گیلان و قسمتی از آذربایجان با فروش میلگرد و تیرآهن به حالت شاخه ای روبه رو هستیم نه کیلویی. به عنوان مثال وزن تیرآهن های سایز کمتر از ۱۴ می بایست چیزی تقریبا ۱۵۰ الی ۱۵۵ کیلوگرم باشد، ولی تیرآهن هایی که در این استان ها تولید می شوند وزنی تقریبا ۱۱۰ الی ۱۳۰ کیلو را دارا می باشند. این تیرآهن ها در قسمتی از بخش های ساختمان ها برای ایمنی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند ولی حتی دیده شده که در کل ساختمان از این محصولات استفاده شده است که این امر بسیار خطرناک می باشد.
محمد صادق چیت ساز گفت: در خصوص با ورق استیل نیز مانند میلگرد و تیرآهن شاهد تخلفاتی می باشیم؛ با وجود اینکه تولید این محصول در حجم کم و در کارخانه های نامعتبر انجام می گیرد ولی در این خصوص نیز در حال بازرسی هایی می باشیم. او در انتها تاکید کرد: سازمان ملی استاندارد ایران در حال تهیه و تدوین مقررات برای برخورد با متخلفان می باشد؛ علاوه بر این سازمان اتحادیه صنفی فروشندگان و توزیع کنندگان آهن آلات و فولاد هم به صورت جدی در حال بازرسی تخلفات بوده و برای رفع موانع این حیطه در سعی میباشد


منتشر شده در شنبه، ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۹