صادرات فولاد بدون کمبود

برطبق گزارش تحلیل گران آهن آپ ، شرکت‌ های فولاد سازی پرکار داخل کشور برای صادرات با مسئله هایی روبه رو هستند و این سبب به وجود آمدن موضوع‌ های جدی در مسیر ارز آوری برای کشور می‌ شود.تولید فولاد در کشور به نسبت با مصرف داخلی بسیار زیاد است و معمولا صادرات فولاد به کشورهای دیگر، علاوه بر ایجاد سود آوری بیشتر برای تولید کنندگان و در اختیار گرفتن بازارسایر کشور ها، می‌تواند ارزآوری خوبی را نیز برای کشور به همراه داشته باشد. با این حال و با میل شرکت‌ های فولاد سازی به ورود به مسئله صادرات، وجود بخشنامه ‌های زیاد و متفاوتی که دائما در حال تغییر هستند، به مسئله ی جدی برای صادرات فولاد تبدیل شده‌ اند.

از این جهت  زمانی  که یک شرکت فولادی با قصد صادرات کالاهای خود قدم در این زمینه می‌گذارد، برنامه‌ ریزی ‌های خود را با توجه به تصویب نامه و دستور العمل‌ های موجود انجام می ‌دهد و با توجه به  سود شایست به این کار می‌ پردازد اما با تغییر یا صادر شدن یک بخش‌ نامه جدید همه این معادلات به هم می‌ ریزد و حتی ممکن است باعث ضرر شود.

صنعت فولاد کشور برای گسترش و پیشرفت در مسئله صادرات، نیاز به قانون ها و دستور العمل‌ های مرتبو ثابت دارد. اکنون تشخیص نرخ دستوری در حیطه فولاد را از دیگر مسئله های این صنعت در کشور می توان ذکر کرد، تولید فولاد در کشور بیشتر از مصرف آن است، در صورتی که تولید فولاد در کشور به تقریبا ۲۸ میلیون تن در سال رسیده است، مصرف آن در بهترین حالت ۱۳ میلیون تن در سال خواهد بود و این یعنی برای بیشتر از نیمی از تولیدات در حیطه فولاد امکان صادرات وجود و مسئله ای از جهت تامین نیاز داخلی نخواهند داشت.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۰۸