صنعت فولاد متأثر از بازار سرمایه

بازار فولاد و سرمایه

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، بازار سرمایه در مدت ۳ ماه قبل وضعیت خاصی را تجربه کرده است ؛ درحالیکه در دوران کرونا همه بورس‌ های دنیا افت کردند و با تغییرات منفی پشت سر هم روبرو بودند، ولی بازار سرمایه در ایران مثبت شد. قسمتی از این مسئله به خاطر افزایش قیمت دلار و اثر آن بر سرمایه شرکت ها بود و قسمت دیگر این مسئله به علت اضطراب و نقدینگی ۲۵۰۰هزار میلیارد تومانی است که اگر به هر طرفی حرکت داده شود با هیجان دنبال می شود.

در کل رشد ارزش سهام پارامترهایی دارد اما در مدت روز‌های گذشته در کل بازار سهام با تغییراتی غیرمعقول مواجه بود و در بعضی نمادها تغییر ارزش سهم ها از چارچوب معقول و علمی بهره مند نیست، به همین جهت  افت ارزش سهام علت ناتوانی فولاد نیست. سهام فولاد مبارکه مانند  سهم ها با ثبات و اساسی بازار سرمایه است که خریداران آن همچنان از آرامش خیال بهره مند می باشند و جای دلواپسی خاصی برای سهامداران وجود ندارد. اگرچه باطل کردن مدام داد و ستد فرآورده ها در بورس‌کالا بر رویه داد و ستد بازار سهام بدون اثر نبوده ولی خوشبختانه با عوض شدن  کارکرد وزارت صمت براساس پشتیبانی از بخش های صنعتی و معدنی ثبات به این بازار برگشت.

بدنبال پشتیبانی وزارت صمت از بخش های صنعتی و معدنی همینطور کمبود صادرات برای تمام چرخه فولاد برداشته شد و درست شدن سیستم بهین یاب تایید شد و قرار است کارهای کارشناسی آن از هفته بعد آغاز شود، این رویدادها، نشانه مثبتی است که برگرفته از حرکت بازار به طرف رفتار تخصصی و معقول است. این وضعیت باعث شد افزون بر توزیع ‌های مطلوب از طرف ما، عقیده  دولت در بخش نرخ معقول ورق برای مصرف‌کننده تهیه شود و همینطور مصرف‌کننده نهایی هم بتواند محصول خود را با نرخ مطلوب تهیه کند. نکته حائز اهمیت اینکه رشد خاص نرخ ها در موقعی رخ داد که داد و ستد در بورس‌کالا باطل شد.

 

برچسبها: آهن آپ  ورق


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵