صنعت و معدن و مشکل تامین انرژی

به گزارش آهن آپ:

محمد جواد قائدی: صنعت و معدن دو حوزه بسیار تاثیرگذار بر رشد اقتصادی کشورها هستند. از آن جا که معادن در رشد صنایع تأثیرگذارند از این رو غالبا صنعت و معدن دو حوزه‌ای هستند که به نحوی در هم آمیخته‌اند. از این رو صنعت می‌تواند با کمک فناوری در حوزه‌های مختلف مانند اکتشاف و استخراج به کمک معادن بیاید و معادن نیز با تأمین مواد اولیه صنعت به تحقق تولید کمک کنند. این یعنی تولید که یکی از شاخص‌های تأثیرگذار بر اقتصاد کشور است در بسیاری از اوقات بر پایه‌های صنعت و معدن می‌چرخد.

اهمیت صنعت و معدن در کشورها آن‌قدر زیاد است که در بسیاری از کشورهای مختلف با وجود اینکه معادن خاصی وجود ندارد ولی عملیاتی برای اکتشاف معادن در داخل کشور و حتی خرید یا بهره‌برداری از معادن در کشورهای دیگر، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های بسیاری در طولانی مدت انجام می‌شود. کشور ما نیز در این حوزه توانسته تا حدودی موفق باشد.

نبود توسعه متوازن در برخی از قسمت‌ها به ویژه زیرساخت‌ها از جمله زیرساخت‌های انرژی موجب شده تا صنایع با خلأهایی مختلفی روبرو شوند که در نهایت موجب کمبود تولید در کشور شود. در حقیقت کمبود مواد اولیه صنایع یا افزایش قیمت تمام شده آن‌ها موجب گران شدن این مواد در بازار شده و به مرور بر روی قیمت مصرف‌کننده نیز تأثیرگذار خواهد بود.

از این رو امروزه بسیاری از صنایع از جمله فعالان صنایع فولادی به این نتیجه رسیده‌اند تا با سرمایه‌گذاری برای ایجاد نیروگاه‌ و مشارکت با دولت در استخراج گاز، انرژی مورد نیاز خود را تأمین نمایند تا در فصول مختلف که محدودیت‌هایی به خاطر افزایش مصارف خانگی ایجاد می‌شود، چرخ صنایع، از کار نیفتد و بتوانند نیازهای بازار را همانند گذشته تأمین کنند؛ نیازهایی که در صورت تأمین نشدن آن باید دست به سوی خارجی‌ها دراز کنیم.


منتشر شده در دوشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ۱۳:۰۸