ضریب های نرخی فرآورده های فولادی

مشخص کردن ضرایب نرخی فرآورده های صنایع بالادستی چرخه فولاد، مسئله است که در یک سال قبل بارها بین فولادسازان، تولیدکنندگان سنگ آهن، پرکاران حیطه معدن، وزارت صمت و دیگر نهادهای خصوصی و دولتی مرتبط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. هم اکنون، قیمت فروش کنسانتره بر اساس ضریب حداکثر ۱۶ درصد نرخی اعلامی شمش فولاد خوزستان در سیستم کدال مشخص می‌شود و ضریب قیمت فروش گندله هم حداکثر ۲۳.۵ درصد و قیمت فروش آهن اسفنجی هم حداکثر ۵۰ درصد است. در این بین نرخ سنگ آهن عیار ۵۰ تا ۵۲ مورد استفاده تولیدکنندگان کنسانتره هم بسته به دولتی یا خصوصی بودن معدن تولیدکننده آن میان ۵٫۵ تا ۸ درصد قیمت کدال شمش فخوز متغیر است.
نکته مهم اینجاست که پرکاران حیطه معدن تا قبل از یک سال گذشته اعتراضات زیادی را بسته به این ضرایب نرخی ابراز داشته‌ اند و بر همین طبق وزارت صنعت، معدن و تجارت هم از تولیدکنندگان و پرکاران چرخه فولاد تقاضا کرده است که با بررسی تخصصی و هم‌ فکری درمورد این مسئله تصمیم‌گیری کنند. در آخرین گفت و گوها هم نهایی کردن مسئله مشخص کردن ضرایب نرخی فرآورده های صنایع بالادستی چرخه فولاد به ۴ قسمت خصوصی یعنی کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، خانه معدن ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد و انجمن سنگ آهن ایران واگذار شده است.
بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران که یکی از منتقدان نرخ گذاری امری فرآورده های معدنی چرخه فولاد است، در این مورد گفت: اصولا مداخله دولت در نرخ گذاری فرآورده ها مخصوصاً فرآورده های معدنی و صنایع معدنی، سبب تشکیل رانت‌های بسیاری می‌شود.  تجربه ثابت کرده است که زمانی که دولت در نرخ گذاری‌ها مداخله می‌کند، تأثیر بدی دارد و این میان نه تولیدکننده و نه مصرف‌کننده سودی نمی‌برند و در ایران هم تجربه‌های شکست‌ خورده بسیاری از این دست داریم.
عضو هیات مدیره خانه معدن ایران پخش ارز دولتی در سال‌های قبل را مانند تجربه‌های ناموفق مداخله دولت در نرخ گذاری ها دانست و بیان کرد: زمانی که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را وارد بازار کرد، واسطه‌ها از این مجال سوءاستفاده‌های زیادی کردند. لذا ما مخالف هرگونه دخالت دولت در نرخ گذاری ها هستیم؛ هرچند دولت می‌تواند برای نظارت بازار مثل دیگر کشورها از ابزار تعرفه استفاده کند. معمولاً هم در دنیا هیچ مانعی برای صادرات وجود ندارد و همواره صادرکنندگان به صادرات تشویق می‌شوند.


منتشر شده در دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱