عدم مدیریت بر بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، تولید فولاد در کشور از شرایط خیلی خوبی بهره مند شده و حلقه‌های تولید در صنعت فولاد هم در کشور تکمیل است. لذا در کنار تولید اضافی بر درخواست، نظاره گر صادرات فرآورده های فولادی و ارزآوری این صنعت هم هستیم. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم اکنون با انتقاد از وضعیت نابسامان بازار فولاد با وجود تولیدات اضافی صنایع بالادستی بیان کرد: سوء مدیریت سبب شده تا بازار فولاد با این وضعیت مواجه شود. 
رفتار دوگانه در سیاست‌ گذاری‌ ها برای کنترل بازار فولاد، مثل عرضه بخشی از فرآورده ها در بورس کالا و قسمت دیگری در بازار آزاد یا همان بازار سیاه سبب شد تا برخی سود کلانی از بی نظمی این بازار ببرند و محصول مورد نیاز بعضی بخش های صنعتی تهیه نشود.
وی اضافه داد: معامله در بازار فولاد را نباید فقط از دید دلال‌ها دید. بعضی اوقات تولیدکننده و یا حتی مصرف‌کننده با معامله و یدست آوردن سهمیه افزون بر احتیاج ، از الباقی نرخ ها در بازار بهره مند می‌شود. این مسئله مثل دلار ۴۲۰۰ تومانی است و با تشکیل چند بازار با دو نرخ، پالس سفته بازی و دلالی به بازار داده می‌شود. ایزدخواه با اشاره به برنامه مجلس برای نظم دادن به شرایط بازار فولاد، فرمود: طبق راه حل مجلس، باید بخش های تولیدی ناچار شوند تا همه فرآورده های خود را در بازار بورس کالا عرضه کنند.
وی اضافه کرد: صادرات فولاد می بایست تا زمان عرضه تمام  کالاها در بورس کالا قدغن شود و جریان تهیه کالا برای صنایع پایین دستی صنعت بصورتی حرکت کند تا ارتباط میان حلقه‌های چرخه در صنعت فولاد برقرار شود و با تهیه محصول به نرخ منطقی تمام چرخه این صنعت راضی باشند  . این در صورتی است که به باور خیلی از متخصصان صنعت فولاد، فقط مسیر ثبات بخشی به بازار و آزادی از رانت‌خواری و افت محصول در صنایع پایین‌دستی فولاد، ضرورت تمام حلقه‌های تولیدی به عرضه فولاد در بازار رقابتی و آشکار بورس کالا است.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۰