عدم پایداری در بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، تغییرات در بازار آهن از پایان سال ۱۳۹۶ با رشد نسبی قیمت ارز از طریق توقعات تورمی متاثر از خارج شدن آمریکا از برجام و صورت‌گیری درخواست سفته‌ بازی در بازار آهن و فولاد در نتیجه پیوستگی نرخ محصولات فولادی به قیمت ارز و صورت گیری تفرقه نرخی بین نرخ های بورس کالای ایران و بازار آزاد شروع شد.

از این‌ جهت، دولت در راستای برگشت برابری و حذف درخواست تجارتانه از بازار آهن، شروع به کنترل و دخالت در چگونگی نرخ گذاری، عرضه و درخواست توسط «نوسان قیمت ارز مورد استفاده در تشخیص نرخ پایه از ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی»، «اجبار تولید کنندگان به رعایت کف عرضه در جهت تامین احتیاج صنایع پایین‌دست توسط بورس کالا»، «اصول قرار گرفتن سامانه بهین‌یاب برای تعیین درخواست آهن و فولاد» و«اجرای سیاست‌ های مدیریت صادرات با شرایط عوارض صادراتی با هدف تامین احتیاج بازار داخل و گرفتن مجوز صادرات از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رعایت کف عرضه از طریق تولید کنندگان» کرد.
بر طبق آخرین آمار کشف شده از تولید، صادرات، واردات و عرضه محصولات فولادی در بورس کالای ایران در طول دو ماه اول سال ۱۳۹۹، صرفا ۱۸ درصد از ورق گرم، ۳۷ درصد از ورق سرد، ۱۶ درصد از ورق‌های پوشش‌دار و بیلت و بلوم تولیدی در بورس کالا عرضه و باقیمانده آن بعد از کسر صادرات، خود مصرفی شده و قسمت بزرگ آن در بازار آزاد به فروش رسیده است. عدم چگونگی مشخص و صریح برای عرضه و فروش فولاد در خارج از بورس کالا سبب بی‌ تاثیر شدن این سیاست شده است. وجود نرخ ارز چند گانه در کشور و ایجاد تفرقه بین قیمت ارز نیمایی و آزاد، شکل تاثیرگذاری در کم تاثیر شدن سیاست‌ های دولت و سازمان های مدیریت گر داشته است.
برچسبها:آهن آپ ورق گرم 


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۷