عرضه بورسی علت آسایش بازار آهن

آهن پرایس: سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص با عرضه محصولات در بورس کالا و اثر آن بر بازار آهن و نرخ ها اظهار کرد: اکنون حجم عرضه در بورس کالا به مقدار لازم انجام می شود و کف عرضه نیز مانند سال های گذشته می باشد. در این میان خریداران هم تعیین شده اند؛ ازاین جهت نرخ ها رشدی و رو به بالا نیست و  شرایط بازار محصولات فولادی مثل شمش و دیگر اقلام، در وضعیت مناسب و یکسانی می باشد.
او در خصوص با وضعیت کنونی بازارآهن گفت: اکنون بازار آهن ومحصولات فولادی از طریق عرضه خوب محصولات در بورس کالا، وضعیت آرام و با ثبات و با نرخ های متعادل را سپری می کند. او تصریح کرد: از طریق اینکه عرضه ها در بورس به خوبی انجام می پذیرد، شاهد رشد نرخ ها نیستیم. اکنون وضعیت بازار محصولات فولادی از دید شمش و بقیه اقلام خوب و برابر می باشد و ما نیز به ادامه یافتن این شیوه میل داریم تا مثل بقیه محصولات بورس با موضضواتی روبه رو نشویم.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص با مشاهده رشدی شدن نرخ ها در روزهای اخیر به خبرنگاران گفت: اگر نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا را در نظر بگیریم مشاهده می شود که نرخ ها رشدی نمی باشد و در حقیقت برابری بازار سبب شده تا نرخ ها کم یا زیاد شوند و به عبارت دیگر بازار سبب این جریان نرخ ها شده است.
امیری اصرار کرد: درحالت رشدی یا افتی شدن نرخ ها به صورت جهشی، بازار از حالت برابری خارج می شود ولی اگر این نوسانات به میزان نرمال باشد نمی توان گفت که رشد یافته است زیرا در این حالت نیز بازار راه خود را سپری می کند. همچنین لازم به ذکر است که به صورت معمول نرخ های رشدی بیشتر دیده می شوند در صورتی که در وضعیت افتی بودن نرخ ها نیز می بایست به تولیدکنندگان دقت شود تا از زیان های حدس آنها جلوگیری شود.
او بر این مسئله که خرید و فروش ها در بورس کالا طبق معمول انجام می گیرد اصرار کرد و گفت: تنها در اسفند ماه خرید و فروش ها به صورتی ای بود که عرضه بدون خریدار بود و بازگشت داشت، به این مفهوم که بر طبق درخواست مشتریان، محصولات فولادی و شمش های عرضه شده خریداری می شد و بقیه اقلام با بازگشت روبه رو می شد ولی هم اکنون حجم عرضه در بورس به مقدار لازم انجام می پذیرد و در این بین مانند سال های قبل کف عرضه و خریداران مشخص هستند.
 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳