عرضه سنگ آهن در بورس کالا

بعد از گذشت چند نوبت عرضه و خرید وفروش سنگ آهن در بورس کالای ایران با قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن و نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص با لازمه عرضه سنگ آهن در بورس کالا صحبت هایی انجام گرفته که در ادامه به آن می پردازیم.
قدیر قیافه در خصوص با لازمه عرضه سنگ آهن در بورس کالا گفت که این مسئله از تقریبا پنج سال قبل مطرح بود و در این خصوص مذاکرات بسیاری انجام گرفت که در آن از لازم بودن ورود معدنی ها به ویژه نهادهای تولیدی مانند سنگ آهن در زنجیره ارزش فولاد مطرح شد و حتی اقدامات مثبتی با همکاری بورس کالا و انجمن سنگ آهن انجام گرفت ولی با وجود تمایل به مداخله در اقتصاد و بازار در میان سیاست گذاران این اقدامات متاسفانه در سال های قبل نا فرجام باقی ماند. 
در صورتی که عرضه بورسی هر کالای تولیدی باعث شفافیت، روان شدن خرید و فروش ها، ضمانت اجرای قرارداد و کشف نرخ حقیقی خواهد شد و سنگ آهن نیز از این مسئله جدا نیست. که می توان ذکر کرد ورود سنگ آهن به بورس کالا به منفعت کل ذی ‌نفعان این قسمت در بالادست دربردارنده معدن‌ کاران، تولیدکنندگان سنگ آهن کنسانتره و هم به نفع صنایع پایین‌ دستی است چون می‌ توانند سر وقت احتیاج خود را از بورس کالا و در وضعیت کاملا رقابتی و شفاف تامین کنند که خوشبختانه فعلا بر لزوم عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس اصرار می شود. 
او در مورد مسئله های موجود در بازار سنگ آهن نیز ذکر کرد که یکی از مسئله های پرکاران بازار سهمیه‌ بندی‌هایی است که دولت در حیطه سنگ آهن، کنسانتره و حتی آهن اسفنجی انجام داد که منفعت و حتی نتیجه عملی ندارد که بیان کننده آن است که مداخله دولت ها در بازارها، انحصاری ناعادلانه به وجود می آورد و تقاضای ما در این مورد این است که کشف نرخ عادلانه باید در کل زنجیره صورت بگیرد تا منفعت برابر در زنجیره به وجود بیاید شود.  
همچنین در جواب به این سوال که سنگ ‌آهنی‌ ها جه میزان تمایل به ورود در بورس کالا دارند، گفت: ما پافشاری داریم که سنگ آهن در بورس کالا عرضه و کشف نرخ و شفاف‌ سازی شود تا سنگ آهن با نرخی عادلانه به دست حلقه ‌های بعدی برسد. ما معتقدیم این نرخ باید کسری از نرخ فوب خلیج فارس باشد که با حساب کردن هزینه‌های حمل و ... به دست می ‌آید و باید در بورس کالا، کشف نرخ و به صنایع پایین‌ دستی عرضه شود. 
امتیاز مهم بورس، کشف نرخ رقابتی و عادلانه است و لزومی هم وجود ندارد که ۱۰۰ درصد این محصولات در بورس عرضه شود، چون اگر قسمتی مهمی از تولید نیز در بورس عرضه شود رویداد کشف نرخ انجام خواهد شد. با این تحلیل ها بورس به عنوان نهادی که شفاف ‌سازی و کشف نرخ می‌ کند، مقدور است خط نرخ را کشف کند و به بازار نشان دهد.
 


منتشر شده در یکشنبه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲