عرضه فرآورده های فولادی در بورس کالا

بورس

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، ،متخصصان صنعت فولاد با تآیید بر ضرورت اجرای درست روش فعلی  مشخص کردن نرخ فرآورده های  فولادی با دخالت کمتر وزارت صمت در نرخ گذاری، عرضه همه فرآورده های چرخه فولاد در بورس کالا را روشی برای قسمت کردن سود عادلانه بین اعضای این چرخه دانستند و اعلام کردند:  همه مشاهده کردیم که مسائلی مانند دلار جهانگیری و شمش سرقینی چه ضربه های سنگینی به صنایع کشور وارد کرده‌اند.
این روزها که مخالفت ها بر سر شیوه نرخ گذاری فرآورده های فولادی بالا گرفته است، از یک طرف، نوردکاران از شیوه‌نامه‌ای که زیادتر از این برای اصلاح فرمول تشخیص نرخ فرآورده های فولادی بوسیله وزارت صمت تهیه شده بود، راضی بودند و از طرفی دیگر، تولیدکنندگان فولاد، آن را راهی ساده برای تشکیل رانتی کلان در صنعت فولاد می‌دانستند. در این چنین وضعیتی بود که چهارشنبه ۳۰ مهر مجلس شورای اسلامی نشستی غیرعلنی را با سرپرستان وزارت صمت شکل داد و در آن جلسه، طرح مورد نظر مورد بررسی قرار گرفت.
پس ازآن هم در صورتی که علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از همراهی و استقبال نمایندگان از طرح پیشنهادی وزارت صمت می‌گفت، خیلی از نمایندگان مثل محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آن را تعیین نرخ امری خواندند و بر ضرورت باطل شدن آن تاکید داشتند. کنون در وضعیت کنونی به نظر می‌رسد که شیوه‌نامه پیشنهادی وزارت صمت قرار نیست به مرحله عملی درآید و به همین دلیل، بر آن شدیم تا در مصاحبه ای با متخصصان و پرکاران صنعت فولاد سعی کنیم راه کار جایگزین برای اصلاح روش نرخ گذاری فرآورده های فولادی پیدا کنیم.
حسام‌الدین والی، متخصص صنعت فولاد فشار تولیدکنندگان و شرکت‌های پرکار در بورس را دلیل ابطال انتخاب نرخ امری فرآورده های فولادی دانست و فرمود: مسئله ای که در پیشنهاد وزارت صمت وجود داشت، این بود که این وزارتخانه از پرکاران این حیطه مانند انجمن تولیدکنندگان فولاد برای تعیین شیوه‌نامه انتخاب نرخ فولاد نظرخواهی کرد، ولی در آخر، به آن‌ها توجهی نکرد و توافقات صورت گرفته با این انجمن کنار گذاشته شد و شیوه‌نامه‌ای مختلف از سوی وزارتخانه پخش شد

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۰۵