عرضه قطره چکانی مقاطع فولادی

مقاطع فولادی

مدیر هیات مدیره کمیته نوردکاران فولادی ایران درخصوص خریداری نشدن شمش از طریق نوردکاران در خرید و فروش های بورس کالا توضیح داد: بورس کالا در انحصار فولادسازان نظارت می‌شود و ادبیات این سازمان به ادبیات دیکتاتوری تبدیل شده است. این در حالی است که هنوز فولادسازان، شمش خریداری‌شده یک ماه گذشته از بورس کالا توسط نوردکاران را به آنها تحویل نداده‌اند و سازمانهای نظارتی وزارت صمت نیز هیچ نقشی در بازار ندارند. از ابتدای آبان ماه فولادسازان و نوردکاران نرخ شمش و میلگرد را در بورس کالا به صورت داوطلبانه افت داده‌اند، ولی عرضه هیج یک از این محصولات، با پیشواز مواجه نشده است. در این بین، گفته می‌شود مکانیزم بورس به صورتی جلو می‌رود که مانع افت نرخ هاست. از طرفی دیگر، با وجود عرضه نسبتا درست شمش در دو هفته قبل، نوردکاران مواد اولیه خود را در بورس کالا نخریده‌اند و همین موضوع پیچیدگی های بسیاری درباره انتقادات قبلی تولیدکنندگان مقاطع فولادی نسبت به عرضه قطره‌ چکانی شمش به وجود آورده است.
احمد رضوی نیک، رئیس هیات مدیره کمیته نوردکاران کشور درخصوص روش عرضه و خریداری شمش در بورس کالا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: شما باید به پشت پرده خرید و فروش بورس کالا دقت داشته باشید، وگرنه نوردکاران به چه نرخی باید شمش را خریداری کنند، زمانی که به آن‌ها مجوز عرضه در بورس کالا داده نمی‌شود؟ بورس کالا عملا به دست مافیای فولاد افتاده است، زیرا زمانی که نرخ کف بازار شمش ۱۰ هزار تومان است، فولادسازان نرخ را با مجوز خود زیاد میکنند. همچنین در وضعیتی که این تولیدکنندگان، شمش فروخته شده یک ماه قبل را که با نرخ زیاد به نوردکاران عرضه کرده بودند، همچنان واگذاری نکرده اند، نمی‌توان توقع داشت که تولیدکنندگان مقاطع فولادی میلگرد و تیرآهن خود را با نرخ کم ترعرضه کنند. او گفت: بعضی نوردکاران برای عرضه در بورس کالا شروع کردند، ولی بورس به آن‌ها مجوز عرضه را نداد و ایراد آورد که این شرکت‌ها کف عرضه را رعایت نکرده‌اند. این در صورتی است که بعضی شرکت‌های کوچک در وضعیتی که شمش به مقدار نیازشان به دستشان نمی‌رسد، اصلا نمی‌توانند به مقدار کف عرضه مشخص شده تولید داشته باشند. اکنون این سؤال پیش می‌آید که زمانیکه بورس کالا به نوردکاران مجوز عرضه در بورس را نمی‌دهد و نرخ ها را به صورت به طبع زیاد میکنند، چگونه می‌توان انتظار داشت که تولیدکنندگان میلگرد، شمش‌های گران‌قیمت عرضه‌شده در بورس کالا خریداری کنند؟
مدیر هیات مدیره کمیته نوردکاران با تذکر به خودداری بورس کالا از عرضه سازمانهای کوچک نوردی عنوان کرد: در وضعیتی که یکی از سازمانهای کوچک ما که هدف عرضه ۱۱۰ تنی در بورس داشت، بورس کالا مجوز عرضه را به آن سازمان را نداد، این در صورتی است که تعهد چنین سازمانهای کوچکی که دست بالا ۱۰۰ تن شمش از بورس کالا تهیه کرده‌اند، تنها ۶۰ تن است و متاسفانه زمانی که این شرکت‌ها حتی هدف عرضه بیشتر در بورس را دارند نیز جلوی اقدامشان گرفته می‌شود. ما اعتقاد داریم بورس کالا باید بسته‌های پشتیبانی برای چنین کارخانه‌های کوچکی در نظر بگیرد تا این چنین واحدها که بدهکاری بانکی دارند، ورشکسته نشوند.
برچسبها:میلگرد تیرآهن 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷