عرضه میلگرد داخلی به نرخ صادراتی

میلگرد


مدت ها بود که سمت درخواست ها در بازار نگران تک نرخی شدن نرخ میلگرد در بازار چه برای مصرف داخلی و چه برای صادرات به کشور های اطراف بودند زیرا که این رشد قیمت به هیچ وجه با درآمد مصرف کننده نهایی داخل کشور تطابق نخواهد داشت اما تااکنون  صدای اعتراضشان به گوش هیچ مسئولی نرسیده و گاهی نیز اخبار بیانگر این است که بیشتر از ۵۹ هزار تن عرضه مقاطع طولانی فولادی بلاتکلیف در بورس کالا با نرخ پایه صادراتی و غیر جذاب برای بازار داخلی در نظر گرفته شده است.

در بین تولیدکنندگان داخلی فولاد نیز تلاش دارند تا با ساختار پشتیبانی وزارت صمت، قیمت صادراتی میلگرد آجدار به کشور های اطراف را به بازار داخلی تحمیل کنند؛ این در صورتی است که بنا بر شواهد موجود، بازار داخلی پذیرای این قیمت نبوده و یا حداقل فعلا آمادگی  برای پذیرفتن این سطح از نرخ ها در جامعه به وجود نیامده است. در طول چند هفته قبل، چند مورد حوادث و آشوب ها سیاسی فاقد پیش بینی در کشور و در روابط بین‌الملل اتفاق افتاد که به نوعی ناخواسته کمک زیادی به تغییرات این سازوکارها و فروشهای قابل توجه فولادسازان در بورس کالا و خریدهای هیجانی علاوه بر نیاز یا جذب سرمایه های بلاتکلیف نمود که عواقب آن بنا بر تعریف این ساختار منتهی به شیب تند رشد نرخ ها در داخل کشور شد.

با گسیختگی آشوب های پیش آمده و دور شدن سایه جنگ از منطقه اضطرار خرید مازاد در حیطه سرمایه‌های بلاتکلیف از بازار حل شد و بنظر می رسد که منطق خرید احتیاطی و عاقلانه دوباره در این بازارها حاکم باشد. زیرا که توصیه کارشناسان بازارآهن نیز بر همین شیوه بوده که در وضعیت نابه سامان از خرید های غیرضرور و با سرعت اجتناب شود تا از ضررهای مالی و پیامد های آن نیز دور ماند.

برچسبها:نرخ میلگرد  میلگرد آجدار 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۴۸