عقب نشینی نسبی نرخ آهن

بازرسی های انجام گرفته بر تغییرات بازار آهن بیانگر آن است که با دقت به اجرای دامنه تغییر مثبت و منفی ۳ درصد از طرف بورس کالا برای مقاطع، خرید وفروش های روز قبل زیاد چشمگیر نبود و در این بین اجناسی که به فروش رسیدند روی قیمت پایه بودند. از طرف دیگر، در بازار ارز شاهد ادامه جریان کاهشی قیمت دلار بودیم و نرخ دلار به کانال ۲۱ هزار تومان وارد شد و در ساعاتی از روز به ۲۱ هزار و ۲۳۰ تومان رسید.
در پایان همین دو علت سبب شد تا روز قبل در بازار آهن ، شاهد جریان افتی با پایداری نسبی بعضی محصولات باشیم. نکته مهم دیگر آن است که همچنان در بازار با نبود درخواست یا در صورت وجود، درخواست کم روبه رو هستیم.
با این تحلیل با نگاهی بر جریان نرخ های اعلام شده از طرف تولیدکنندگان انواع مقاطع، شاهد پایداری همراه با افت در نرخ میلگرد بودیم؛ به این گونه که بعضی از تولیدکنندگان میلگرد، نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کردند، البته تعداد قابل توجهی هم به افت نرخ ۵۰ الی ۶۵۰ تومانی شروع کردند. بعضی نیز با اعلام نرخ دوم نرخ های خود را افت دادند. علت وجود افت در نرخ های اعلامی را می توان درخواست کم در بورس کالا در نظر گرفت.
در بازار نبشی نیز تولیدکنندگان این حیطه بیشتر محصولات خود را ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان افت دادند و البته پایداری نیز در بین بعضی از قیمت های نبشی دیده می شد. در بازار ناودانی نیز دقیقا همان وضعیت موجود در بازار نبشی به چشم می خورد و محصولات این حیطه نیز کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی را تجربه کردند.
در حیطه تیرآهن با آرامش در نرخ ها روبه رو بودیم به این حالت که، نرخ تیرآهن کیلویی با افت ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی همراه با پایداری نرخ در بعضی از محصولات روانه بازار شد، در تیرآهن شاخه ای نیز نرخ ها در بیشتر سایزها بدون نوسان اعلام شدند و در یکی از سایزهای پر فروش شاهد افت ۱۰ هزار تومانی بودیم.
نرخ پروفیل نیز پس از سپری کردن روزهای بحرانی، با افت همراه شد، به روشی که افت نرخ ۱۰۰ الی ۶۰۰ تومانی همراه با پایداری نرخ در ضخامت ۲ این محصول دیده می شد؛ در بقیه سایزها نیز افت همراه با پایداری را شاهد بودیم. ولی در این بین پروفیل های ورق گیلان با رشد نرخ ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومانی روبه رو شدند. بعضی از پرکاران بازار بر این اعتقادند که پروفیل با نرخ های کنونی درخواست کننده ندارد و فروشندگان اجبار به افت نرخ می باشند.
در انتها با دقت به تحلیل های انجام گرفته ، بازار آهن این هفته را در وضعیت کسادی همراه با پایداری نرخ سپری کرد؛ اگر چه در بعضی اصول فروش شاهد تغییرات نرخ بوده ایم اما این تغییرات نتوانست منجر به تشویش در جو روانی حکم کننده بر بازار شود و تقاضا خرید را تحریک نماید.
برچسبها:میلگرد  نبشی تیرآهن پروفیل


منتشر شده در شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲