علت های جهش نرخ میلگرد

سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص با رشد نرخ میلگرد گفت: از شروع سال ۱۴۰۰ مقدار تولیدات فولاد در کشور رشد کرده است با این حال بارها شاهد رشد نرخ میلگرد به عنوان یک محصول فولادی هستیم که این مسئله تحت اثر دو علت می باشد.
او تصریح کرد: اولین مورد عامل خارجی است به حالتی که نرخ های بین المللی به دلیل تغییر سیاست های کشور چین که مقدار تولید فولاد های معمولی و حتی ساختمانی را تقریبا ۶۰ میلیون تن افت داد که در برابر برنامه تولید ۱۵۰ میلیون تن فولاد آلیاژی با ارزش افزوده بیشتر را در برنامه خود قرار داده اند. 
شهرستانی در ادامه گفت: برنامه ای که چین در خصوص با تولید فولاد در دستور کار خود قرارداده است سبب شده است که یک خلاء در این کشور به وجود آید که در ادامه تعرفه های وارداتی و مشوق های صادراتی خود را حذف کردند از این جهت نرخ های جهانی با یک رشد همراه شد که به همین علت نرخ میلگرد نیز روند افزایشی به خود گرفت. 
او عنوان کرد: عامل دوم اثر بر رشد نرخ میلگرد، سیاست های داخلی می باشد. رشد مخارج انرژی نیز شامل این مسئله می باشد که در بخش برق مصرفی تقریبا ۵ الی ۷ برابر با رشد نرخ همراه بوده و مقدار حقوق و دستمزد ۵۰ درصد رشد داشته و قیمت مواد افزودنی نیز با ۸۰ درصد افزایش همراه بوده و این موارد علتی بر رشد نرخ میلگرد به شمار می ‌آیند. 
از طرف دیگر نرخ سنگ آهن نیز با دقت به کم بودن آن و عدم اشتیاق تولید کنندگان برای فروش در بازار داخلی و همچنین تحت اثر جهش نرخ های جهانی کل زنجیره فولاد از تولید کنسانتره تا تولید محصول نهایی با افزایش نرخ روبه رو شده است.
سید رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص با جریان نرخ میلگرد گفت: در هر حال همچنان نرخ میلگرد واقعی نشده است و تقریبا ۱۰ درصد امکان رشد نرخ نیز وجود دارد که این مسئله تنها شامل میلگرد نیست و تمامی محصولات فولادی را در برمی گیرد. البته باید یادآور شد که فعلا درخواست برای میلگرد وجود ندارد و این وضعیت برای بقیه محصولات فولادی نیز به همین گونه است. 
شهرستانی در انتها گفت: از سمتی صنعت مسکن و ساخت ‌و ساز اکنون در کسادی به سر می ‌برد در حالت شروع پروژه‌ های عمرانی با یک درخواست چشمگیر برای میلگرد روبه رو خواهیم شد که در این صورت شاهد جهش نرخی این نوع محصول فولادی خواهیم شد. این مسئله ها در ادامه اثر خود را بر نرخ مسکن خواهد گذاشت و با افزایش نرخ در این صنعت نیز مواجه خواهیم شد.
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴