علت های رشد نرخ آهن

دراین چند ماه  بازار آهن آلات وضعیت مناسبی را تجربه نکرده و دچار تغییرات بسیار زیادی بوده است؛ علت های بسیاری بر این وضعیت اثرگذار بوده اند. عوامل داخلی مانند درخواست و با ارزش تر از آن سیاست های مدیریتی در سطح کلان و خرد و عوامل خارجی که در صدر آن ها تحریم ها و به دنبال آن تغییرات نرخ ارز قرار دارند، همه به یکدیگر کمک کرده اند تا وضعیت محصولات فولادی مهم و اثرگذار بر شروضعیت اقتصادی و صنعتی جامعه را درگیر آشفتگی کنند.
دلیل رشد نرخ آهن آلات در این چند وقت به صورت کلی به چند عامل مهم و با ارزش برمی گردد. تحریم ها یکی از علت هایی است که باعث افت حجم صادرات آهن آلات ایران شد و این مورد سبب شد که پرکاران اقتصادی درباره با خرید و کامل کردن موجودی انبارهای خود شک داشته باشند، از همین جهت یکی از مهم ترین علت هایی تغییرات بازارآهن این بود که به دلیل کم بودن موجودی انبارهای داخلی مقدار درخواست افت کرد. همچنین به دلیل رشد نرخ ارز به کمک اجرای تحریم ها و ایجاد تورم، بازار آهن به ناگزیر از این شرایط نیز اثر پذیرفت و درگیر تغییرات شد. اضافه بر عوامل گفته شده، تعطیلی کارخانه ها و وضعیت نا مطلوب تولیدکنندگان باعث افت عرضه در زمان وجود درخواست شده و همین شرایط بر رشد نرخ ها کمک می کرد.
یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر رشد نرخ آهن آلات افزایش نرخ جهانی مواد اولیه آن است، اخبار بسیار کشف واکسن کرونا و خبر توسعه دوباره بازار جهانی سبب رشد نرخ مواد اولیه شده و از آنجایی که براساس دستورالعمل نرخ گذاری فولاد نرخ داخلی شمش فولاد بر اساس ۸۰ درصد نرخ CIS حساب میشود، سبب رشد نرخ غیر عقلانی آهن آلات داخلی شده است. قطعا دستورالعمل تازه سبب دور اندیشی کساد در بازار آهن و افت درخواست خواهد شد. 
سرعت زیاد رشد نرخ ها مشتریان را سردرگم کرده و سمت درخواست را به دست کم رسانده. امیدواریم با نوسان در دستورالعمل نرخ گذاری فولاد و در نظر گرفتن همه جهت های آن، مشتری داخلی با درامد ریالی تاثیرپذیر از تغییرات دلاری و رشد نرخ جهانی قیمت فلزات مصرفی خود را پرداخت نکند زیر که توسعه اقتصادی شامل وضعیت کنونی کشور ما نمی شود و قیمت توسعه و پیشرفت و رشد درخواست های دیگر کشور ها را مصرف کننده داخلی باید بپردازد.
بازرسی ها و تحقیقات صورت گرفته شده نشان دهنده این است که سیاست های نا درست ارزی به بازار انتقال پیدا کرده است. از جهتی پایدار نگه داشتن نرخ فولاد در بازار بورس سبب شده نرخ های تمام آهن آلات فشرده شود و همین مسئله بدون تردید در آینده سبب رشد بسیار نرخ ها خواهد شد. با دقت به وضعیت کنونی برای نظارت نرخ ها به گونه دستوری با این مسئله مواجه خواهیم شد که دلالان و افرادی که هدف انبار کردن محصولات فولادی را دارند، سبب به وجود آمدن درخواست های دروغین خواهند شد و به صورت کلی این کار افراد فرصت طلب را به بازار فولاد جذب می کند.
 


منتشر شده در یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴