علل نابسامانی بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، نرخ فولاد در روزهای قبل یکی از نتیجه های خوب تصمیم‌های وزارت صمت در مدیریت درخواست فولاد بوده و در حقیقت درخواست سفته‌بازی و سوداگری از بازار فولاد در حال خروج است. همین طور به علت نابسامانی اخیر  بازار آهن آلات عضو هیات مدیره انجمن فولاد خواهان حذف ، عرضه به روش مچینگ و فروش تمام فرآورده ها در بورس کالا شد.
وی با انتقاد به روش مچینگ اصرار کرد، ابطال عرضه فولاد به این روش ۶ ماه زمان لازم دارد ولی با برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده ، قرار است به مرور همه کالاهای فولادی در بورس عرضه شود تا خرید و فروش به شکل واضح و درست انجام بگیرد. رضا شهرستانی یکی از علل نابسامانی بازار فولاد را تضاد زیاد نرخ بازار با بورس کالا دانست که این نابسامانی ها شامل دو قسمت تختال و برش های طویل می‌شود. 
بعنوان نمونه اخیراً ورق سیاه ۱۲۵۰۰ تومان خرید و فروش شده در حالی که نرخ آن در بازار ۲۲۵۰۰ تومان است. این ۱۰ هزار تومان تفاوت رانت بزرگی را به‌وجود می‌آورد.شهرستانی افزود: اردیبهشت ماه امسال که معاونت معدنی وزارت صنعت خرید و فروش فولاد در بورس کالا را یکی پس از دیگری باطل می‌کرد، درخواست شمش فولادی در بورس کالا به بالاتر از ۶۸۰ هزار تن رسید. شهرستانی با اشاره به بودن درخواست های دروغین در بازار این کالا اضافه کرد: با وجود تولید ۱۵ میلیون تنی فولاد مازاد بر درخواست داخلی، بی‌ارزش شدن پول ملی و قدغن شدن صادرات، ذرخواست را زیاد کرده است. با تأثیرپذیری قیمت فولاد از شاخص‌های بزرگ اقتصادی یکی از محصولاتی که می‌تواند مقدار زیادی از سرمایه را نگه دارد، فولاد است به همین علت هم درخواست برای فرآورده های فولادی در ایران خیلی زیاد شده است.

 

بچسبها:آهن آپ ورق سیاه


منتشر شده در سه شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۸