فروش بیرون از بورس محصول قدغن شد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، احمد اسلامی وزیر راه از خارج شدن فولاد و مصالح ساختمانی از بورس کالا به امر رئیس جهمور اطلاع داد. در وضعیتی که در روز قبل مدیرکل معدنی وزارت صمت به گفته مصوبه ستاد ساماندهی بازار از ضرورت عرضه شمش فولادی در بورس کالا اطلاع داد. این تضاد نظر ها تصمیم سازی برای بازار کالاهای اصلی را به گونه ای مبهم رسم کرده که ممکن است مدیریت بازار در این تضلد گویی ها نشدنی باشد. خارج شدن کالاهای گوناگون از بورس کالا، اشتباهی است که سال های سال مدیران گاهی سعی کرده اند که به آن دست بزنند ولی  تاحالا پیروز نشده اند. چندگانگی نهاد های تصمیم سازی اقتصادی در کشور آشکارا به تصمیمات متضادی تبدیل شده است که چشم انداز بازارها را با پیچیدگی روبرو کرده است.
در صورتی که مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: تمام تولیدکنندگان بزرگ شمش فولاد متعهد به عرضه شمش در بورس کالا شدند و فروش بیرون از بورس کالا قدغن شد. هرچند تاکنون بیشتر تولیدکنندگان شمش فولادی محصولات خود را در بورس کالا توزیع می کردند و عرضه بیرون از بورس برای این تولیدکنندگان اندک یا کمیاب  بود. سیف الله امری آشکارا بیان کرد: تمام تولیدکنندگان بزرگ شمش فولاد وظیفه دارند کالای تولیدی خود را در بورس توزیع کرده و اضافی عرضه به اندازه ۴۰ درصد تولیداتشان را ارسال کنند. وی اضافه کرد: براساس قوانین ستاد ساماندهی بازار، تولیدکنندگانی که از اول سال تاکنون تعهدات خود انجام نداده اند افزون بر  اینکه باید عقب افتاده های خود را عرضه کنند، همینطورمی بایست ماهانه ۶۰ درصد تولیدات خود را هم در بورس کالا عرضه کرده و قادرند اضافی آن را در حالت عرضه ۶۰ درصدی در بورس صادر کنند. همینطور در این مصوبه تولیدگنندگان شمش القایی که آهن اسفنجی مصرف می کنند هم می بایست درصدی از تولیداتشان را که بر طبق خرید آهن اسفنجی انجام شده در بورس کالا عرضه کنند ولی تولیدکنندگان شمش القایی که از آهن قراضه شمش تولید می کنند نیازی به عرضه در بورس کالا ندارند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین عنوان کرد: تولیدکنندگان مقطع های فولادی هم که در گذشته مجبور به عرضه ۶۰ درصد تمام تولیدات خود در بورس کالا بودند پیشنهاد شده ۷۵ درصد از کالاهایی که با خرید شمش از بورس کالا تولید کرده اند، عرضه کنند.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹