فروش فرآورده های فولاد مبارکه در بورس

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، مدتی است حدس و گمان های زیادی در مورد فروش فرآورده های فولاد مبارکه از راه سیستم مچینگ بیان شده است. گفته می‌شود این کار برخلاف قوانین است؛ این در صورتی است که بر طبق آخرین مصوبه بیان شده  از طرف ستاد کنترل بازار، حجم فروش فرآورده های فولاد مبارکه در بورس و مچینگ معلوم شده و تا رسیدن شیوه‌نامه تازه دولت هم از طرف هیچ نهادی مانند وزارت صمت بیان ‌نشده است که فولاد مبارکه حق فروش در مچینگ را ندارد؛ بلکه خلاف این امر بوده و تا پیش از شیوه‌نامه بر طبق دستورالعمل‌های وزارت صمت، فولاد مبارکه مجبور بوده جریان کنونی را ادامه دهد.
معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این مطلب فرمود: فولاد مبارکه همچنان خود را مجری مصوبات دولت و ستاد کنترل بازار دانسته و مصوبات این ستاد را هم ۱۰۰ درصد عملی کرده است؛ زیرا بر طبق این مصوبات، فولاد مبارکه توزیع خود را برطبق سیستم عرضه مستقیم در بورس و مچینگ کنترل و عملی کرده است.
طهمورث جوانبخت با اشاره به آخرین مصوبه کنترل بازار برای فروش فرآورده های فولاد مبارکه اضافه کرد: بر طبق آخرین مصوبه کنترل بازار که در اسفند سال ۹۸ بیان شده، فولاد مبارکه می بایست ۴۰درصد فرآورده های گرم خود را در تالار بورس عرضه کند و ۶۰ درصد مابقی را از راه سامانه مچینگ به فروش برساند؛ همینطور در مورد فرآورده های سرد هم ۲۰ درصد در تالار بورس عرضه مستقیم و ۸۰ درصد نیز به شکل مچینگ به خریداران فروخته شود.
وی اظهار کرد: فروش در سیستم مچینگ به این صورت است که نخست فولاد مبارکه به طور عرضه مستقیم در تالار بورس، فرآورده های موردنظر را کشف نرخ کند و در عرضه هفتگی بر طبق همان نرخ کشف‌شده در بورس، کالا را در مچینگ یا همان عرضه اختصاصی به فروش برساند. درحقیقت بورس کالا مکانی برای کشف نرخ است، ولی نمی تواند مکان مطلوبی برای توزیع باشد و آن را به درستی انجام دهد؛ لذا فولاد مبارکه از قوانین سرپیچی نکرده و بر طبق آخرین مصوبه ستاد کنترل بازار عمل کرده است.
معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ادامه فرمود: سیستم مچینگ فولاد مبارکه به این صورت است که باعرضه کالا در تالار بورس، در ادامه مسیر فروش، درصد معلوم شده از کالاهایی که قرار است در مچینگ عرضه شود با همان نرخ پیدا ‌شده در بورس به فروش می‌رسد و این فروش اختصاصی در مچینگ در بورس ثبت می‌شود. به این صورت ۱۰۰ درصد فرآورده های فولاد مبارکه در بورس عرضه و تثبیت می‌شود.

 

برچسب ها :آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۲