فوران ارزی در بازارآهن

بازار ارز همچنان بلاتکلیف است و این بلاتکلیفی تا مشخص نشدن تکلیف برجام باقی خواهد ماند همچنین دیگر بازار های مرتبط با بازار ارز مثل بازار آهن و فولاد نیز درگیر بلاتکلیفی هستند. به این گونه بازار آهن همچنان در کسادی به سر می برد و حتی با اتمام فصل سرما نیز همچنان این شرایط ادامه دارد و خریداران نیز همچنان حاضر به خرید بسیار مقاطع طویل فولادی نخواهند بود.البته از روزهای ابتدایی این هفته با جریان افزایشی قیمت دلار و کاهش توقعات برای افت نرخ فولاد از طرف پرکاران این بازار، شاهد رشد نرخ مقاطع طویل در بازار آزاد بودیم. ولی با افت قیمت دلار در روز قبل کمی از آشوب های بازار به ویژه در حیطه میلگرد کم شد و همچنین جریان افزایشی یا کاهشی این بازار به تغییرات قیمت دلار در روزهای آینده بستگی دارد.
با وجود کسادی در بازار آزاد ولی روز قبل شاهد خرید وفروش ها در بورس کالا بودیم که ورق گرم مبارکه با رقابت بیشتر از ۲۵ درصدی با نرخ انتهایی ۱۸ هزار و ۸۶۰ تومان (با حساب مالیات) و افزایش بیشتر از ۷ درصدی نسبت به قیمت نهایی این محصول در عرضه‌های دو هفته قبل به فروش رفت.نکته مهم اینجاست که تاریخ تحویل این محصول آخر فروردین ماه است. ولی اگر در دوماه ونیم باقی مانده نرخ دلار کاهش شدیدی یابد و به گفته رئیس کل بانک مرکزی دلار زیر ۲۰ هزار تومان برسد. قطعا نرخ ورق در بازار آزاد هم در همین رنج نرخ و حتی کمی پایین تر خواهد بود. اکنون اگر وضعیت سیاسی به نفع افزایش قیمت دلار جلو برود، حتما با خرید وفروش  ورق گرم در روز قبل، باید بار دیگر منتظر بی نظمی در بازار این محصول و بخصوص در حیطه لوله و پروفیل باشیم.  
اگرچه در روزقبل نرخ های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی؛ بیشتر انواع میلگرد آجدار با پایداری نسبی در بازار آزاد همراه بود و تعدادی از تولیدکنندگان میلگرد نیز قیمت محصولات خود را میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان رشد دادند ولی بعضی شرکت‌ها مثل نورد آریان فولاد نیز قیمت میلگردهای خود را ۱۰۰ تومان افت دادند.رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار در روز گذشته میان ۱۲ هزار و ۴۵۰ تا ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت. همچنین بعضی تولیدکنندگان محصولات حیطه نبشی و ناودانی مانند فولاد ناب تبریز و نورد آریان فولاد ، قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشتند و بعضی شرکت‌ها مثل فولاد الماس یزد و فولاد شکفته مشهد نیز نرخ محصولاتشان را ۱۰۰ تومان رشد دادند.
در روز قبل همچنین بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشتند و بعضی شرکت‌های این حیطه مانند ماهکار فلز اشتهارد و پروفیل صنعت ماهان به رشد ملایم قیمتهایشان پرداختند. ولی بنگاه‌های تهران نیز با افزایش ۲۰ تا ۴۰ هزار تومانی نرخ هر شاخه از سایزهای پرمصرف تیرآهن ذوبی همراه بودند.بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه لوله و پروفیل قیمت کالاهای خود را ثابت نگه داشتند و البته بعضی در قیمت های اعلامی شرکت‌های این حیطه نیز در سایزهای متفاوت از افت ۲۰۰ تا رشد ۲۰۰ تومانی هم مشاهده می‌شود.

برچسبها:میلگرد ورق لوله  پروفیل میلگرد آجدار تیرآهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۳