فولاد ایران در مدار افزایشی

به گزارش آهن آپ ، صنعت فولاد در ایران، از همان اول مسیر پیشرفت و صنعتی شدن خوب درخشیده است؛ به‌ ویژه در اقتصادی که اگر چه سایه سنگین نفت را سال‌ هاست بالای سر خود دارد اما بیشتراز یک سال و نیم است که نگاهی هم به بعضی داشته‌ های صنعتی خود کرده است.

در بین صنایع معدنی هم اما، این صنعت فولاد است که خیلی سال است حرف اول را می زند. شاید به همین علت باشد که به یکی از پایه‌ های اصلی فهرست تحریم‌ های اجرا‌ شده علیه اقتصاد ایران تبدیل شده و ارزش آن برای دشمنان آشکار شده است که اگر فروش نفت را محدود کنند و خرید و فروش نفتی ایران را به حداقل برسانند، فولادی‌ها با نیرو وارد زمینه عمل شده و کار را جلو می ‌برند. به این معنا که تولید می‌کنند و کالاهای خود را وارد بازارهای خارجی می‌‌کنند و برای کشور ارز به وجود می‌آورند.

حال با گذشت بیشتر از یک سال از محدودیت‌ های اجرا شده برعلیه اقتصاد ایران، صنعت فولاد همچنان به تولید ادامه داده و صادرات هم دارد؛ از این جهت قسمت زیادی از بار ارز آوری کشور را در این وضعیت که سخت ‌ترین تحریم‌ ها علیه اقتصاد ایران اجرا شده، به دوش می‌کشد. نگاهی بر فعالیت صنعتی شدن ایران در طول دهه‌ های قبل به خوبی نشان می‌دهد که در ایران، فولاد جزو محصولاتی بوده که از دهه ۴۰، به عنوان چرخه افزایش اقتصادی کشور در نظر گرفته و نشانه پیشرفت صنعتی کشور بوده است. 

اکنون در برنامه است که ایران به تولید کننده بزرگ فولاد جهان با تولید تقریبا ۵۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ تبدیل شود. این در صورتی است که در تقسیم ‌بندی جهانی، ایران دهمین تولید کننده فولاد جهان است و در سال ۲۰۱۹ میلادی، تقریبا ۲۵ میلیون تن تولید داشته است. در نتیجه اگر به تولید ۵۵ میلیون تن که به عنوان هدف افزایش مقدار تولید فولاد از سمت دولت در نظر گرفته شده، برسند، ایران هفتمین تولیدکننده بزرگ دنیا خواهد بود.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۶