فولاد در افت مصرفی شدید

به گزارش آهن آپ ، علی رغم سال های قبل درهفته پایانی قرن بازار شمش و مقاطع طویل فولادی کشور مثل روند سنتی سال های پیش رنگ رونق به خود ندید. پریشانی تولیدکنندگان و خریداران این بازار بسته به آینده صنعت فولاد در هفته‌ها و ماه‌های نخست سال سبب شد تا کمتر از ۵۰ درصد عرضه شمش و مقطع های طویل فولادی در بورس کالا خرید و فروش شود؛ به بیان متخصصان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی، حتی رشد نرخ ارز در روزهای آخر سال هم نتوانست رونق زیادی به درخواست های این بازار بدهد.
در روزهای آخر سال عرضه در بورس کالا بر این روند بود،  ۱۰۲ هزار تن شمش فولاد با نرخ پایه ۱۰هزار و ۶۷۰ تومان که خریداران در کل درخواستی برابر ۱۱۶ هزار تن را در رینگ و بازار مچینگ به ثبت رساندند ولی در آخر این عرضه‌ها به خرید و فروش ۵۵ هزار تن شمش فولاد منتهی شد. 
ولی دلواپسی ها  از بابت کاهش نرخ ها در تهیه مواد اولیه با آغاز سال جدید باعث شد تا عرضه های انجام شده در روز های پایانی سال که نزدیک 50 درصد شمش فولاد عرضه شده در رینگ خرید وفروش بورس کالا بوده علیرغم جریان سنتی بازار با استقبال گرمی روبرو نشده و نتواند بی نظمی تازه ای را در بازار بوجود آورد. ولی پرکاران حیطه فولاد براین باورند که حتی با بیان نرخ پایه ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی میلگرد برای عرضه در رینگ خرید و فروش بورس در کنار دیگر  هزینه های تولید و مالیات بر ارزش افزوده در حقیقت  سودی برای نوردکار ندارد و این وضعیت  موجی از امید به صادرات قسمتی از کالا و جبران ضرر با درآمد صادراتی را به بار خواهد آورد که سبب می‌شود نوردکاران در وضعیتی که بازار داخل در افت مصرفی عمیقی به سر می‌برد به تولید خود ادامه دهند. بدین جهت با دقت به عدم تغییر آشکار در وضعیت اقتصادی کشور و بودجه عمرانی پرکاران بازار چشم‌انداز خوبی بسته به درخواست مصرفی قسمت فولاد تصور نمی‌کنند و همین مسئله هم سبب شده حتی در این نرخ ها که سودی برای تولیدکننده و تاجر به دنبال ندارد هم خبری از خریدار در بازار نباشد. 
براساس اطلاعات میدانی از بازار آزاد مقطع های طویل فولادی کشور بیانگر آن است که پرکاران این بازار توقع افزایش یا سقوط یکباره نرخ در این بازار را دست کم تا سه ماه نخست سال آینده ندارند و معتقدند که به احتمال قوی نرخ ها در سه ماه نخست سال در محدوده‌های کنونی نوسان کنند.
از اول سال ۹۹ تاکنون پایان  سال  میلگرد در بازار آزاد کشور افزایشی ۱۰۸درصدی داشته و از قیمت ۶ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به ۱۲هزار و ۵۰۰تومان در روزهای پایانی سال رسیده است. این در صورتی است که در همین دوره زمانی قیمت ارز نیمایی افزایشی نزدیک به  ۶۴درصدی و قیمت ارز آزاد رشد ۴۴درصدی داشته‌اند. 
به همین صورت نرخ میلگرد در بازار آزاد کشور خیلی بالاتر از افزایش قیمت ارز رشد پیدا کرده که این مسئله به دلیل افزایش قمت جهانی شمش و فرآورده های فولادی در بازار جهانی بوده است. در حقیقیت قیمت شمش و فرآورده های فولادی در بازار داخل در گرو دو عامل مشخص کننده قیمت یعنی نرخ جهانی و قیمت ارز داخلی، سیگنال‌های رشدی دریافت کرده و کل این عوامل سبب افزایش نرخی آن شده‌اند. تخمین چگونگی تغییر نرخی شمش و فرآورده های فولادی در کشور در مدت سال 1400 هم  تحت تأثیر  همین دو پارامتر است. در حال حاضر تخمین قطعی بسته به تغییر قیمت ارز در کشور وجود ندارد؛ ولی پیش‌بینی می‌شود که جریان رو به افزایش قیمت جهانی شمش و فرآورده های فولادی در کوتاه‌ مدت دوام داشته باشد.

 

برچسب ها: آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۲