فولاد مبارکه پیشرو در تولید

به گزارش آهن آپ ، بر طبق آمارهایی که بوسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با اطلاعات اولیه تولید پخش شده است، تولید فولاد خام درمدت ۱۱ ماه سال قبل بسته به ۱۱ ماه سال ۹۸ تغییر ۷.۸ درصدی داشته و حجم تولید فولاد خام در این دوره شامل شمش و اسلب می باشد که از اول سال ۹۹ تا پایان بهمن ماه به اندازه ۲۶ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ تن بوده ولی در سال ۹۸ براساس اطلاعات بیان شده از این حجم، ۲۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۰۰ تن بوده است.
نکته مهم در ارتباط با حجم تولید فولاد خام درمدت ۱۱ماهه سال ۹۹، تلاش فولاد مبارکه در این حیطه بوده که این مجموعه در مدت این ۱۱ ماه، رکورد شکنی کرده و توانسته حجم تولید فولاد خام یا همان تختال خود را به اندازه ۸ میلیون و ۹۲۸ هزار تن برساند که سهم کل فولاد مبارکه از تولید تختال در ۱۱ ماهه سال ۹۹ به اندازه ۶ میلیون و ۳۴۱ هزارتن، فولاد سبا یک میلیون و ۲۰۷ هزار تن و فولاد هرمزگان هم یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن تختال بوده است. در تمام تولید تختال این مجموعه در ۱۱ ماه سال ۹۹ به اندازه ۳۴ درصد از تمام تختال تولید شده در ایران بوده است.
بر طبق اطلاعات بیان شده حجم ذوب تولید شده در فولاد مبارکه ۶ میلیون و ۴۷۵ هزار تن، فولاد سبا یک میلیون و ۲۴۷ هزار تن و فولاد هرمزگان یک میلیون و ۴۲۳هزار تن بوده است. همینطور نظاره گر افزایش حجم تولید در فرآورده های فولادی هم در مدت ۱۱ ماهه سال قبل بوده ایم و بر اساس اطلاعات بیان شده حجم تولید در این مدت به اندازه ۲۲ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۰۰ هزار تن بوده و این عدد در مدت ۱۱ ماهه ۹۸ به مقدار ۲۱ میلیون و ۴۲۱ هزارو ۱۰۰ تن بوده و در آخر افزایش ۷.۲ درصدی را ثبت کرده است.
ولی قابل ذکر است که در مورد تولید فرآورده های فولادی هم نظاره گر بودیم که کل فولاد مبارکه در طی مدت اعلام شده توانسته از شرکت های فولادی جلو  بزند و تولید کلاف گرم را به اندازه ۴ میلیون و ۷۲۹ هزار تن و کلاف سرد را به اندازه یک میلیون و ۴۵۷ هزار تن برساند. شرکت فولاد سبا هم در کارنامه ۱۱ ماهه خود تولید یک میلیون و ۱ ۵۶هزارتن کلاف گرم را به ثبت رسانده است.
با دقت به اطلاعات بیان شده به نظر می رسد نقش کل فولاد مبارکه برای رسیدن به هدف های تعریف شده در افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد کشور، از حالا قابل دیدن می باشد و همینطور بر اساس پیش بینی های انجام شده بوسیله متخصصان صنعت فولاد، کل فولاد مبارکه توان تولید ۵۰ درصد از گنجایش ۵۵ میلیون تن فولاد را داراست و هم اکنون با دقت به وضعیت کنونی هم تقریبا ۵۰ درصد از احتیاج صنایع وابسته به فولاد از طرف این مجموعه تهیه می شود و صنایع بزرگ کشور مانند خودروسازی، لوازم خانگی، تولیدکنندگان لوله های قطور و... همگی مواد اولیه مورد نیاز خود را از این شرکت فولادی تأمین می‌کنند.

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۵۴