قدغن کردن صادرات مواد اولیه

به گزارش آهن آپ ، سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در مورد صادرات سنگ آهن بیان کرد: با مشخص کردن عوارض صادراتی برای سنگ آهن، وزارت صمت سعی می کند تا تولیدکنندگان این فرآورده ها را به سوی فروش در داخل و همینطور بازارهای صادراتی حرکت دهد و با ایجاد قوانین عوارض، از حجم صادرات کشور کم شده و به تهیه مواد اولیه در داخل زیادتر دقت گردد.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در مکالمه با خبرنگاران اضافه کرد: برطرف کردن مانع های تولید اصلی ترین سیاستی است که در این حیطه گرفتیم. ساختارهای اداری و غیر آشکار یکی از اصلی ترین مانع هایی است که در تلاش هستیم تا در مدت زمان مشخص شده با حذف صادرات در همه قسمت های چرخه فولاد کارهای مهمی در این حیطه انجام شود. 
هفته قبل وزارت صمت تصمیمی برای پااک کردن صادرات مقاطع گرفت ، این مقام مسئول در این مورد اعلام کرد: با وجود اینکه حجم عوارض در ارتباط با سنگ آهن همچنان قطعی نشده است، ولی با وضع این قانون، وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه صادرات سنگ آهن را نخواهد داد. وی بیان کرد: با معلوم شدن عوارض سنگ آهن، تولیدکننگان این فرآورده ها می توانند به فروش محصولاتشان در داخل و همینطور در بازارهای صادراتی شروع کنند.
امیری دراین مورد تاکید کرد: وضعبت صادرات سنگ آهن به شکلی است که اول می بایست خوراک بخش های داخلی تهیه شود و اگر اضافی تولید داشتیم، صادرات صورت گیرد ، زیرا برای تولید و اشتغال، سرمایه گذاری های زیادی از طرف این صنعت انجلام شده است، بدبن جهت وزارت صمت میلی به بلااستفاده ماندن این میزان از کارهای های تولیدی ندارد. وی در ارتباط با معین کردن حجم عوارض صادراتی سنگ آهن گفت: در بازارهای جهانی نزدیک نرخ سنگ آهن ۲۱۰ دلار در هر تن است که این عدد در بازار داخل بسیار کم تر است و چیزی نزدیک ۱۲۴ دلار با نرخ فوب خلیج فارس بدون کرایه حمل و نقل می باشد.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: این امکان وجود دارد که با مشخص کردن عوارض ۶۵ تا ۷۰ درصدی مخصوصاً در سنگ آهن مگنت که استفاده زیادی در صنایع فولادی ایران دارد بتوانیم احتیاج صنایع داخلی را رفع کنیم و در صورت عدم نیاز، به صادرات سنگ آهن اضافی اقدام کنیم. در خاتمه وی در مورد سیاست های گرفته شده از طرف وزارت صمت برای برطرف کردن موانع تولید و عهده داری دولت در حیطه صنعت و معدن، گفت: ما با واگذاری این کارها به خود پرکاران اقتصادی بیشتر سیاست گذار خواهیم بود و در تلاشیم تا جریان های غیرآشکار و مشکل آفرین را کم کم از میان ببریم.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۳۳