قیمت میلگرد در مسیر ثبات

 براساس گزارش آهن آپ ، قیمت انواع میلگرد در رینگ خرید و فروش بورس کالا در مدت 1 هفته کنونی از قیمت این محصول در بازار آزاد هم بیشتر شد. این رویداد در حالی اتفاق افتاد که فقدان درخواست مصرفی در بازار آزاد سبب شده تا قیمت برش های طویل فولادی در بازار تهران در هفته کنونی، جریان نزولی را سپری کند. 
افزایش قیمت ارز نیمایی عامل مهم رشد قیمت اساس شمش و برش فولادی در بورس کالا بوده به طوری که در نهایت قیمت اصلی میلگرد در رینگ خرید و فروش بورس‌کالا از قیمت این کالاها در بازار آزاد هم زیادتر شد، همینطور قیمت اصلی شمش فولاد در روز سه‌شنبه ششم آبان هم از قیمت خرید و فروش این کالا در مدت 1 هفته قبل (سه‌شنبه ۲۹ مهر) بیشتر شد. در حالی که افزایش قیمت پایه شمش فولاد و میلگرد در بورس کالا اخطاری  صعودی  برای بازار آزاد به حساب می‌رود ولی فقدان درخواست مصرفی در بازار سبب  شده تا قیمت مقاطع در بازار آزاد نه فقط رشد  نداشته باشد که افت هم شود.
رشد قیمت اصلی به قیمتی بیشتر از میانگین نرخ خرید و فروش هفته پیش، نشانه خوبی برای افزایش تقاضا در بازار بحساب می‌ رود، زیرا صنایع پایین‌‌ دستی می‌ دانند درصورت جا ماندن از خرید هفتگی، می بایست هفته بعد ماده اولیه خط های تولید خود را با قیمت پایه بیشتر خریداری کنند. بدین جهت در این رینگ، درخواست ۱۱۸ هزار تنی به ثبت رسید. در آخر هم ۹۶ هزار و ۵۰۰ تن شمش فولاد با میانگین قیمت ۱۰ هزار و ۱۷۰ تومان مورد خرید و فروش قرار گرفت.
هرچند رشد هفتگی قیمت پایه شمش فولاد، سیگنالی قوی به بازار آزاد برش های فولادی برای افزایش نرخ ها به حساب می رود ولی فقدان  درخواست مصرفی در این بازار سبب شده تا علی رغم جریان متداول، بازار آزاد برش ها از این سیگنال رشدی چندان تاثیر نگیرد و نرخ ها بدون عوض شدن در کانال ۱۲ هزار تومان باقی بماند.
  نرخ اصلی شمش فولاد برطبق ۹۵ درصد شمش صادراتی فوب خلیج‌فارس با حساب میانگین ارز نیمایی هفتگی حساب می‌شود. قیمت ارز نیمایی در مدت هفته‌های گذشته رشد داشته، به طوری که  بر طبق میانگین هفتگی بیان شده از طرف بانک مرکزی کشور، میانگین قیمت ارز نیمایی در مدت هفته اخیر بسته به هفته پیش رشد تقریبا هزار تومانی داشته است. همین مسأله دلیل اصلی افزایش قیمت پایه انواع کالاها مانند شمش فولاد در بورس کالا می باشد.

 

برچسب ها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۴