قیمت های افسار گسیخته بازار آهن

 

به گزارش آهن آپ : روز یکشنبه نرخ ارز در بازار آزاد نوسانات جزئی را لمس کرد و روی نرخ ۲۵ هزار تومان نشست. اما آنچه که تعجب همگان را برانگیخت قیمت های افسار گسیخته بازار آهن بود. 

قیمت ها نجومی و بعضا تا ۲ هزار تومان در بازار میلگرد بالا رفته است. این شوک و انفجار در روز چهارشنبه هفته گذشته کلید خورد؛ چرا که بسیاری از سبدها یک ساعت پیش از عرضه توسط تولید کننده ها حذف شدند و همین مسئله موجب شد تا بعد از چندین ماه رکود رقابت قیمتی سنگینی شکل بگیرد. 

با وجود اینکه سخنگوی صنعت برق از رفع تدریجی مشکل برق برای فولادسازها خبر داد، اما گویا افرادی در پشت پرده می خواهند از شرایط پیش آمده در جهت شوک قیمتی و تحرک تقاضا سوء استفاده کنند. آنچه که واضح است بازار فولاد همچنان آنچنان خریداری ندارد و در رکود است و این دست شوک های قیمتی نمی تواند تداوم یابد. البته فولادسازان محکم و پا برجا سیگنال هایی در جهت تدوام این قیمت ها صادر می کنند. 

از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که در این هفته عرضه ها در بورس کالا کاهش یابد. به طور کلی می توان انتظار بی نظمی هایی در خریدهای سلف بورس نیز داشت. مشکلاتی که در حال حاضر بر بازار حکم فرما شده است، با این چنین افزایش قیمت ها همخوانی ندارد. آن دسته از فعالان اقتصادی که چشم انداز بلند مدت دارند و در پی نوسان گیری نیستند در این آشفته بازار باید محتاطانه تر عمل کنند. 

با توجه به شرایط ذکر شده، روز گذشته قیمت میلگرد شیب تند قیمتی را سپری کرد. افزایش هایی در محدوده ی ۱۰۰ تا ۱۹۵۰ تومانی رویت شد. چه بسا با این شیب تند بسیاری از شرکت ها نیز فروش خود را متوقف کردند. کف قیمتی میلگرد درکارخانه بردسیر کرمان روی نرخ ۱۶ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام شد، برخی شرکت ها نیز سقف قیمتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان را لحاظ کردند. 

در بازار نبشی و ناودانی افزایش ۶۰۰ تا ۱۲۷۰ تومانی در قیمت نبشی و قیمت ناودانی به چشم می خورد، در این میان بسیار از مبادی فروش نیز در پایان وقت فروش خود را بستند و به عبارت دیگر تعداد کمی از فروشندگان اعلام قیمت داشتند.

قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلویی افزایش ۵۰۰ الی ۶۰۰ تومانی و در بخش شاخه ای در شاخه های پر فروش افزایش ۳۶۰ الی ۱۶۰ هزار تومانی را تجربه کرد. در بخش پروفیل بسیار از مبادی فروش اعلام قیمت نداشتند و سایر اعلام کنندگان نیز افزایش ۱۰۰ تا ۷۰۰ تومانی را بر قیمت محصولات خود لحاظ کردند.

برچسب ها : آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۹