لوله جدار چاه چیست؟

به گزارش آهن آپ:

 

                                                          

لوله جدار چاه
لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میل

این نوع لوله همانطور که از نامش پیداست جهت استفاده در جدارچاه های عمیق و نیمه عمیق کارایی داردکه در سایزها و ضخامت های متنوعی ودردونوع تولید می گردد. بدون شیار و همراه با شیار مشبک.(قیمت لوله جدار چاه)لوله جدار چاه جهت جلوگیری از نشت چاه و انتقال آب و مایعات در چاه قرار داده می شود که مانع از ریزش چاه و بروز خطرات احتمالی می شود.

 

لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میل

لوله جدار چاه یکی از انواع لوله هاست که ساختار مشبکی دارد.یک لوله کاربردی در صنایع و همچنین همانطور که از نامگذاری آن مشخص است در امور مربوط به چاه استفاده می شود.

این نوع لوله دارای ساختاری مشبک است ؛ شیارهایی بر روی بدنه این لوله ها وجود داردکه فاصله ی این شیار ها با یکدیگر انواع مختلف لوله جدار چاه را می سازد.وظیفه ی دیگر لوله جدار چاه این است که از ریزش جدار چاه جلوگیری کند.این نوع لوله سایز های مختلفی دارد و با توجه به سایز چاه مد نظر می بایست سایز مناسب با آن انتخاب شود.

اصولا پس از حفر چاه چالشی که مهندسین با آن روبرو می شوند این است که دیواره ی چاه ریزش به درون خود چاه نداشته باشد.امروزه برای جلوگیری از ریزش و مسدود شدن چاه از لوله جدار چاه استفاده میکنند بسته به عمق چاه از حدود 4 الی 6 لوله جدار چاه حدودا برای هر چاه نیاز می شود

بر روی لوله جدار چاه یک سری شیار وجود دارد که وظیفه ی خاصی دارند که در ادامه به آن میپردازیم.این شیار ها هم دستی و هم به صورت ماشینی بر روی لوله های جدار چاه ایجاد می شونداصولا شیار های منظم و دقیق نشانه ی ایجاد شیار با دستگاه است .البته این مسئله تاثیر خاصی در کارایی لوله جدار چاه ایجاد نمیکند

 

انواع لوله جدار چاه
لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میل

لوله جدار ها انواع مختلفی دارند که عمده تفاوت آن ها در ضخامت این لوله هاست هرچند این تفاوت ضخامت ها بسیار ناچیز و اندک است اما در عمل بسیار مهم است که با توجه به اندازه چاه لوله مناسب را انتخاب کنید تا از ریزش جاه جلوگیری شود. ضخامت این لوله از 4 میلیمتر تا 5.4 میلیمتر متغیر است

 

قیمت لوله جدار چاه چگونه محاسبه می شود؟
لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میل

عوامل زیادی بر قیمت لوله جدار چاه تاثیر دارداز جنس ، ضخامت ، آلیاژ و… گرفته تا کارخانه تولید کننده و برند آن ضخامت که رابطه با اندازه چاه دارد جنس و آلیاژ های مختلفی در تولید لوله جدار چاه استفاده می شود هرچه آلیاژ با کیفیت تر و مستحکم تر باشد قیمت نهایی طبعا بالاتر خواهد بود.

از متریال هایی نظیر لوله فولادی ،  لوله بدون درز یا مانیسمان ، لوله اسپیرال ، لوله های پلیمری مانند لوله های PVC و …

هر یک از این مواد آثار مثبت و منفی خود را بر روی لوله جدار چاه می گذارند

اما به طور کلی هر چقدر لوله جدار چاه ضخامت بیشتری داشته باشد استحکام بیشتری خواهد داشت و این استحکام باعث می شود عواملی مانند زلزله ها ، فرو نشست خاک و زمین باعث ریزش جدار چاه نشود. اما در نظر داشته باشید در این صورت طبعا قیمت لوله جدار چاه بیشتر می شود.

 

روش تولید لوله جدار چاه :
لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میل

چند روش وجود دارد برای تولید لوله جدار چاه یکی از این روش ها مستقیما شمش فلزی را تبدیل به لوله جدار چاه می کنند در روش ها دیگر ورق های فولادی را تبدیل به لوله جدار چاه میکنند که جوش درز و یا جوش اسپیرال می خورند

 

کاربرد های لوله جدار :

لوله جداره چاه 10 اینچ – 3 میلی اصلی ترین وظیفه ی لوله جدار چاه جلوگیری از ریزش چاه , کمک به حفظ ساختار چاه است از این لوله میتوان برای جدا کردن طبقات مواد مختلف نیز استفاده کرد:

جلوگیری از انسداد چاه

جلوگیری از ورود مواد ناخواسته مانند خاک و شن و سنگ به داخل محتویات چاه

جداسازی لایه های مختلف به لحاظ فشار آن ها

ایجاد جریان آب داخل چاه و جلوگیری از آلوده شدن هنگام استخراج


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ ۰۹:۱۶