لوله جدار چاه چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش آهن آپ:

انواع لوله جدار چاه
در ساخت لوله های جدار چاه هم می توان از ورق های فولادی استفاده کرد و هم از مواد پلیمری. از نظر نوع فرایند ساخت لوله های جدار چاه می توان به لوله های فولادی بدون درز، لوله های درز مستقیم، لوله های اسپیرال و لوله های پلیمری همچون لوله PVC اشاره نمود.

به علت اینکه قیمت لوله فولادی بدون درز بیشتر از نوع لوله فولادی درزدار است لذا کاربرد لوله های بدون درز برای جدار چاه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. عمدتاً از لوله های فولادی درز مستقیم و یا لوله های PVC در جدار چاه استفاده می شود.

هر چه لوله جدار چاه از ضخامت بیشتری برخوردار  باشد استحکام لوله افزایش می یابد. با افزایش ضخامت لوله، استحکام لوله در برابر عوامل خارجی شامل زمین لرزه و یا نشست زمین افزایش می یابد. لوله جدار چاه از نظر جنس ماده مورد استفاده به دو نوع لوله جدار چاه فولادی و لوله جدار چاه پلیمری تقسیم می شود.

فرایند تولید لوله جدار چاه فولادی
لوله های جدار چاه فولادی از سه نوع بدون درز، درز مستقیم و درز اسپیرال برخوردار هستند. در نوع بدون درز، فرایند تولید شامل ساخت لوله از شمش فولادی است. در فرایند تولید لوله های جدار چاه بدون درز با استفاده از فرایند اکستروژن، ابتدا شمش‌های فولادی را در ابعاد مورد نظر برش می ‌زنند. در ادامه شمش ‌های بریده شده به داخل کوره ‌های حرارتی مخصوصی با مصرف سوخت گاز، فرستاده می شوند.

با اعمال گرما به شمش، دمای شمش افزایش می یابد بطوری که به مرحله سرخ شدن می رسد. اعمال حرارت باعث افزایش انعطاف و شکل پذیری شمش می شود. در ادامه سطح مقطع شمش‌ها گرد و مدور شده و بعد از آن با استفاده از سنبه اکسترود، سطح شمش مدور را سوراخ می‌کنند.

در اصل برای سوراخ کردن شمش از ضربات مکرر سنبه دستگاه به شمش فولادی حرارت یافته استفاده می شود. پس از سوراخ کاری و تولید لوله، اگر سطح لوله اعوجاج و تابیدگی داشته باشد آن را تاب‌گیری نموده تا سطحی صاف و یک دست حاصل شود. در مرحله کشش، لوله را در اندازه‌طول های مختلف تا ۲۴ متر طول تحت کشش قرار می‌دهند.

سپس لوله تولیدشده را با استفاده از جریان آب خنک کاری می کنند. در انتها لوله های خنک کاری شده در طول مورد نظر بریده شده و سپس تحت یک سری آزمون ها قرار می گیرد تا محصول ناقص و نامناسب جدا شود. برای ایجاد شیارهای سطحی نیز از دستگاه شیارزنی ماشینی یا دستی استفاده می شود. در نهایت لوله ها در بندیل های چند تنی بسته بندی می شوند.

در تولید لوله های جدار چاه نوع درز جوش مستقیم از فرایند غلتک کاری استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا کویل ورق فولادی در پهنای مورد نظر برش داده می شود. سپس ورق های بریده شده به مرحله نورد ارسال می شوند. در نورد و شکل دهی لوله های درز مستقیم از توالی یک سلسله غلتک مخصوص پشت سرهم استفاده می شود.

در هر مرحله سه عدد غلتک در کنار یکدیگر قرار دارند که غلتک میانی با اعمال فشار بر سطح ورق آن را به سمت به بیرون خم کرده و شکل U ایجاد می ‌کند. غلتک های کناری نیز لبه های ورق را از سمت بیرون به طرف داخل خم کرده و شکل دایره ایجاد می کنند. درز ورق های دایره شده در مرحله بعد با استفاده از عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند.

در فرایند ساخت لوله های درز مستقیم جدار چاه به منظور اتصال لبه های لوله و ایجاد یک درز مستحکم از روش جوشکاری مقاومتی استفاده می شود. در این نوع جوشکاری اعمال فشار و حرارت بصورت توامان باعث درگیر شدن لبه ها و جوش خوردن لبه ها به یک دیگر می شود. با عبور جریان الکتریکی سطح تماس لبه های لوله ذوب شده و اعمال فشار باعث فرورفتن و اتصال لبه ها به یکدیگر می شود.

در تولید لوله فولادی جدار چاه درز اسپیرال از فرایند اسپیرال سازی استفاده می شود. در تولید لوله جدار چاه اسپیرال ابتدا کویل فولادی پس از ورود و آماده سازی اولیه بر روی دستگاه ساخت لوله اسپیرال قرار داده می شود. سپس ابزار کویل بازکن دستگاه (دِکویلر) ورق های کویل فولادی را باز کرده و به سمت غلتک های تاب گیری هدایت می کند. با عبور ورق فولادی از بین غلتک های تاب گیری، سطح ورق صاف و عاری از هرگونه موج و اعوجاج می شود. سپس ورق صاف شده به سمت غلتک های اسپیرال سازی ارسال می شود.

در این مرحله ورق با عبور از بین غلتک های اسپیرال ساز به شکل دور-پیچ (حلزونی) در می آیند. در مرحله بعد درز بین لایه های لوله اسپیرال شده با روش جوشکاری زیرپودری، جوش داده می شود. برخلاف لوله های درز مستقیم که قطر لوله وابسته به عرض ورق است در لوله سازی اسپیرال، قطر لوله صرفاً با تغییر زاویۀ غلتک های اسپیرال ساز تغییر می نماید. در اصل با تغییر زاویۀ غلتک های تغذیه، لوله با قطرهای مختلف ساخته می شود. 

مزیت های لوله جدار چاه فولادی
استحکام بالاتر
ضد فرسایش
عمر مصرف بالا
جلوگیری از ریزش دیواره چاه
ممانعت از رشد باکتری
کنترل بخش های کم فشار و پرفشار چاه
فرایند تولید لوله جدار چاه پلیمری
برای ساخت لوله جدار چاه پلیمری از فرایند اکستروژن گرم استفاده می شود. در این فرایند پودر پلیمری پس از تهیه و خشک کردن ذرات پودر درون قالب اکستروژن استوانه ای شکل ریخته می شود. در ادامه با اعمال حرارت به ذرات پودر، این مواد به صورت نرم و حالت مذاب در می آیند.

در مرحله بعد سنبه اکستروژن به سمت داخل قالب استوانه ای حرکت نموده و باعث شکل گیری لوله به شکل استوانه می شود. بدلیل اعمال حرارت ذرات پودر در کنار یک دیگر قوام گرفته و حال یک دست و مستحکم پیدا می کنند. در انتها لوله در طول مورد نظر برشکاری شده و خنک کاری می شود.

مزیت های لوله جدار چاه پلیمری
وزن سبک لوله
مقاومت در برابر خوردگی بالا
حمل و نصب آسان
قیمت مناسب و به صرفه
طول عمر بالا
عدم ایجاد آلودگی
مقاومت در برابر مواد اسیدی، بازی و نمک ها
توانایی کنترل بخش های کم فشار و پر فشار چاه
کاربرد لوله جداره چاه
لوله جداره چاه با داشتن کاربردهای زیاد در حفاری ها و پروژه های عمرانی به یکی از محصولات پر فروش شرکت ها و کارخانجات تولیدکننده لوله های صنعتی تبدیل شده است. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از لوله جداره چاه، جلوگیری از ریزش چاه به درون آن پس از حفر چاه است.

علاوه بر این لوله جدار چاه باعث می شود تا کناره چاه، ماسه ریزی کمتری داشته باشد و یا اینکه میزان ماسه دهی چاه به داخل چاه تا حد صفر کاهش یابد. بنابراین ممانعت از ریزش چاه و ریختن ماسه دیواره کناره چاه به درون چاه از مهم ترین دلایل استفاده از این نوع لوله ها می باشد.

از دیگر مصارف لوله جداره چاه، کاربرد این نوع لوله ها برای جدا کردن مواد مختلف در مخازن ذخیره سازی میعانات صنعتی است. به عنوان نمونه در مخازن نفت و گاز به منظور جدا کردن آب از نفت و گاز از لوله جدار چاه استفاده می شود. از لوله جداره چاه به منظور کاهش دادن و یا حذف هزینه های جانبی تعمیر و نگه داری چاه نیز استفاده می شود.

برای مثال، هزینه لایروبی چاه و یا تغییر مکان چاه کاهش یافته و یا حذف می شود. در لوله های جدار چاه به دلیل شیار های V شکلی که وجود دارد از انسداد جریان سیال جلوگیری به عمل می آید. همچنین با استفاده از این نوع لوله ها، مدت عمر مفید چاه افزایش یافته و باعث صرفه اقتصادی پروژه می شود.

جلوگیری از ضربه زدن سیال درون چاه به دیواره چاه از دیگر دلائل استفاده از این لوله ها است. در اصل مایع درون چاه با ضرباتی که به دیواره چاه وارد می کند باعث فروریختن دیواره چاه به درون چاه می شود. لوله جداره چاه این نوع ضربات را خنثی می کند. همچنین لوله جدار چاه، لایه های کم فشار درون چاه را از لایه های پر فشار جدا می کند.


منتشر شده در دوشنبه، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۰۷