مانع تراشی در بازار فولاد

بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، سنگ آهن، امروزه بازار پر کاربردی در جهان دارد و مشخص نیست در آینده هم با وجود فناوری های تازه تولید پلیمرها، این پیشرفت در بازار فولاد  باشد، پس می بایست با دقت به گنجایش بی القوه کشور، بیشترین حد استفاده را ببریم . مشخص نیست در آینده این پیشرفت وجود داشته باشد زیرا مشاههده می کنیم بشر هر روز از فرآورده های تازه در صنایع استفاده می کند بنابراین امکان دارد جایگزین های دیگری مانند پلیمرها جایگزین فولاد در صنایع شوند؛ لذا می بایست بعضی مانع های موجود در مسیر سرمایه گذاران معادن برداشته، در ارسال مجوزها سرعت و امتیازات تشویقی هم داده شود تا قسمت خصوصی ترغیب به سرمایه گذاری در این حیطه شود.
ایران در مورد کشفیات از زقیبای خارجی خود دور مانده است، امروزه در کشورهای دارای ذخیره های معدنی از تکنولوژی های به روز برای رسیدن به ذخیره های زیر زمینی زیادترین استفاده را می برند ولی در کشور ما همچنان این تکنولوژی ها وجود ندارد در صورتی که برای ما خیلی اهمیت دارد که بتوانیم به ذخیره های زیر سطحی دسترسی داشته باشیم هم اکنون ذخایر قابل توجهی از سنگ آهن در عمق زیادتر از ۱۰۰۰ متری شناخته شده ولی بهره برداری از آنها بدون بهره گیری از تجهیزات تازه امکان پذیر نیست . در حییطه کشفیات می بایست سرمایه گذاری و سعی زیادتری کرد که در این بین اصلی ترین عامل سیاست های وزارت صمت می باشد.
شهرستانی معاونت امور معادن و صنایع بسته به وزارت صمت وچگونگی کارکرد آن بیان کرد: متاسفانه زمانی که نرخ ها امری می شود و برای هر محصولی سقف و کف گذاشته می شود این کار خودش زمینه ساز رانت است و اشتیاق این بازار هم هرگز فروکش نخواهد کرد. فرض کنید نرخ دلار ۲۵ هزار تومان است و بیان می کنند دلار ۱۹ هزار تومانی به عده یعضی ها فروخته می شود معلوم است که رانتی که وجود دارد برای خریدار گیرا است حتی اگر احتیاجی به آن محصول نداشته باشد.عضو هیات مدیره انجمن فولاد اضافه کرد: در مورد فولاد همه خطاکار هستند و مقصر اصلی هم شخصی است که پایه را اشتباه گذاشته و آن، وزارت صمت است. وی‌در اخر فرمود: می بایست جلوی این رانت گرفته شود و وزارت صمت با نرخ گذاری های امری کاری را نه فقط پیش نمی برد بلکه روبروی پیشرفت صنعت فولاد و تولید کشور، سنگ اندازی می کند؛ تنها راه برای پیشرفت اقتصادی و صنعت فولاد این است که باید اقتصاد آزاد باشد تا با بوجود آوردن رقابت حقیقی، از صنعت پشتیبانی شود و دست دلالان و رانت خواران کوتاه شود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۹