مانع های فولادی تهیه مواد اولیه

به گزارش آهن آپ ، صنعت فولاد یکی از صنعت های راهبردی و ارز آور است که وظیفه مهمی در پیشرفت اقتصادی کشور ایفا می‌کند به همین دلیل پشتیبانی از این صنعت واجب می باشد ولی با این حال، پرکاران صنعت فولاد در راه فعالیت خود با مسائل جدی مواجه هستند که روش فعالیت آنها را تحت تاثیر قرار داده است. از اصلی ترین این مسائل می‌توان به دگرگونی های دائم قوانین و سیاست‌ها، افت سرمایه تولیدکنندگان و مسائل موجود در تهیه مواد اولیه و دشوار تر شدن صادرات فرآورده های فولادی کشور اشاره کرد. شناخت  و ارائه چاره جویی های مطلوب برای این چالش‌ها قدم اول در راه برطرف کردن آنها به حساب می‌رود. 
تولیدکنندگان میلگرد کشور با مسائل بنیادی مواجه هستند که  برفعالیت آنها اثر می گذارد. فراهم سازی مواد اولیه تولید میلگرد یکی از اصلی ترین چالش‌هایی است که پرکاران این صنعت را با مسائل اساسی روبرو کرده است .علی‌محمد زمانی‌استکی، مدیرعامل شرکت صبا فولاد زاگرس گفت: رکودی که در بازار مصرف فرآورده های فولادی وجود دارد و همینطور مانع های موجود در جریان تهیه مواد اولیه مورد‌ نیاز برای تولید را می بایست از اصلی ترین مسائلی دانست که شرکت‌های تولیدکننده فرآورده های فولادی با آن مواجه هستند. 
خیلی از تولیدکنندگان در سال‌های پیش سعی کردند سهمی از بازار فروش بین‌المللی را به خود اختصاص دهند. اکنون که سهمی از این بازارها به‌دست آورده‌اند، مواد اولیه لازم برای تولید در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد؛ درنتیجه اکثر این تولیدکنندگان با گنجایش پایین‌ تر از توانایی های موجود خود فعالیت می‌کنند. وی در ادامه بیان کرد: برطبق گزارش های موجود مقیاس تولید شمش فولادی در کشور زیاد تر از احتیاج صنایع پایین‌ دستی است، ولی همچنان در تهیه آن با مسائل اساسی و افت مواجه هستیم .این کمبودها به ‌دلیل نبود سیاست های مطلوب ایجاد شده است. بسیاری با مدیریت عرضه شمش فولادی، حیطه را برای افزایش نرخ آن محیا می‌کنند. این انحصار ها سبب می‌شود تولیدکنندگان شمش لازم خود را از بازار آزاد و ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از نرخ حقیقی خریداری کنند.
مدیرعامل شرکت صبا فولاد زاگرس اضافه کرد: با وجود این شرایط بیشتر تولیدکنندگان میلگرد فقط با ۵۰ درصد گنجایش خود به تولید می پردازند. البته با این اوصاف شرکت هایی که بازاریابی صادراتی مطلوب تری داشته‌اند، توانسته‌اند گنجایش تولید خود را مقداری توسعه ببخشند. هرچند  نکته مهم این است که میانگین تولید میلگرد در کشور ما رقم بالایی نیست و همین مسئله سبب کم شدن حضور ما در بازار جهانی می شود .
این پرکار صنعت فولاد درمورد مانع هایی که در راه صادرات فولاد وجود دارد بیان کرد: عدم نظارت مطلوب بر صادرات فرآورده های فولادی ، ما را با مسائلی مواجه کرده‌ زیرا هر محصولی بدون دقت به کیفیت و ویژگی های فنی آن، ارسال می‌شود و فرآورده های بی‌کیفیت با نرخ ناچیزی به کشورهای همسایه ارسال می‌شود. همین رسیدگی نکردن بر بازار صادراتی سبب شده است که در بازار هدف با چالش های زیادی مواجه شویم.

 

برچسب ها: آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹