مانع های پیشرفت صنعت فولاد

به گزارش آهن آپ ، مسئله آزاد شدن قیمت برق صنایع فولاد و ارزیابی قیمت آن بر طبق فوب خلیج فارس مدتی است بیان شده است و در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و می بایست در صحن آشکار مجلس تصویب شود. سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران حذف یارانه برق شرکت های فولادی را عملی اشتباه دانست و در این مورد اعلام کرد: برای افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد مقصود قرار داده شده و تا به اینجا این راه به درستی جلو رفته است ولی اگر مقرر باشد مانعی جدید در راه پیشرفت صنعت فولاد قرار گیرد، نمی شود به محقق شدن هدف های پیشرفتی در این صنعت امیدوار بود.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به موضوع سهم مهم شرکت های فولادی از تمام ارزش بازار بورس و اوراق بهادار کشور گفت: طبیعتا این گونه کارهای غیر تخصصی بر بازار سهام هم اثر خواهد گذاشت و زمینه ساز زیان دیدن بعضی از مردم خواهد شد. همینطور این کار سبب اثرات منفی بر کارکرد فولادسازان و کاهش درآمد زایی آنها و توسط آن کاهش سودآوری خواهد شد. 
شهرستانی در ادامه اضافه کرد: خیلی از فولادسازان بر طبق بهره گیری از گنجایش های انرژی در کشور، کار خود را شروع کرده اند به همین دلیل نمی شود به یکباره دگرگونی هایی در سیاست ها بیان کرد و همینطور در این میان بسته به اثرات آن بر کارکرد فولادسازان بی تفاوت بود. می بایست به این نکته هم دقت کرد که در طول سال های گذشته کشور با مشکلات اساسی روبرو شده است که همین مسئله کارکرد فولادسازان را تحت تاثیر قرار داده است.
این پرکار صنعت فولاد اضافه کرد: درصورت حذف امتیازهای وابسته به منابع انرژی، صاحبان سرمایه امیدی به ادامه کار خود در ایران نخواهند داشت. بدون تردید این شکل کارها سبب خروج سرمایه از کشور و جابجایی آن به دیگر کشورها خواهد شد. در این وضعیت صاحبان سرمایه ترجیح می دهند کار خود را به دیگر کشورها انتقال دهند؛ در نتیجه این سیاست ها نه فقط نتیجه های مثبتی برای اقتصاد کشور نخواهد داشت، حتی سبب خارج شدن قسمت قابل توجهی از سرمایه از صنعت فولاد خواهد شد.
شهرستانی در ارتباط با طرح هایی براساس رشد قیمت مواد اولیه فولادسازان مانند سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، اعلام کرد: بر طبق این همه مزایای موجود برای کار صنایع فولادی کشور از میان می رود و مسائل تنها چیزی است که باقی خواهد ماند.
در وضعیت تحریمی، صنعتگران توانایی ورود تجهیزات، قطعات یدکی و... را ندارند؛ به همین دلیل به علت محدودیت های اعلام شده، ناگزیر خواهند بود فرآورده های خود را پایین تر از قیمت جهانی به فروش برسانند و مخارج اضافی برای انتقال پول بپردازند؛ کنون  با دشوار تر شدن وضعیت تولید در داخل کشور، امکان دوام پیدا کردن کار از آنها گرفته خواهد شد و همینطور رقابت پذیری صنایع فولاد در سطح جهانی هم افت خواهد کرد.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در آخر اضافه کرد: با دقت به همه موارد ذکر شده، آزاد شدن قیمت برق صنایع فولاد سبب افزایش مخارج تمام شده تولید این کالا خواهد شد. با وجود این وضعیت، تولید برای خیلی از مجموعه های خصوصی و کوچک، دیگر به صرفه نخواهد بود؛ لذا بعضی از این بخش ها ناگزیر به توقف تلاش خود خواهند شد. با این حال حجم سوددهی مجموعه های بزرگ فولادی افت می کند و این موارد بر بازار فولاد ارگذار خواهند شد.


منتشر شده در دوشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹