مجادله آهنین


به گفته از آهن آپ ، روز قبل انجمنی درباره گرانی و کم بودن مواد اولیه میان کمسیون نوردکاران و انجمن صنایع و معادن انجام شد.در شروع انجمن فولادسازان اسنادی عرضه کردند که تولید نورد در کشور بیشتر از ۲ میلیون تن نمی باشد. ولی در تداوم انجمن، اعضای انجمن اصرار بسیاری بر مقدار عرضه در بورس کالا  که یک ششم  از استفاده آنان را تامین می کند، داشتند یقینا با دقت به گنجایش تولید ، ماهانه باید ۱میلیون تن شمش مقابل آنان قرار بگیرد، که با وجود مصوبه انجمن مدیریت بازار، در ۵ ماه شروع سال جاری فقط ۸۵۰ هزار تن مواد اولیه از بورس کالا واگذاری نهایی شده و بیشتر از  ۱۵۰ هزار تن خریداری شده همچنان به ایشان واگذار نشده است.
در ادامه یکی از اعضای نوردکاران ادعا داشتند: فولادسازان با نرخ گذاری اشتباه خود که بیشتر از عرف جهانی می باشد و با کنترل نداشتن سیاست‌گذار، صادرات خود را بدون مسئله انجام دادند و نوردکاران به علت گران بودن مواد اولیه با مسئله ها و موضوع‌های بسیاری مواجه شدند. بنابراین حاصل ایشان را می توان دلیل گرانی محصولات فولادی دانست.
بر اساس گزارش ها،از ابتدای امسال تا به حال فولادسازان با ۲۱ % و نوردکاران با ۴۲ % افت صادرات روبه رو شده‌اند، که باعث شد تا  نوردکاران دقت زیادی بر زنجیره‌های پایین دستی محصولات فولادی که در وضعیت فعلی در برابر تهدید هستند، داشته باشند. زیرا که در حالت بی دقتی سیاست گذاران، قسمت پایین دست(نوردکاران) قدرت صادرات و تولید خود را از دست داده و با فاز بزرگی از بی شغلی کارگران روبه رو خواهد شد. قسمتی که می تواند با  داشتن مواد اولیه به اندازه و نرخ گذاری درست، محصولات خود را با نرخ حق بینانه تر و عقلانی تر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد و ۵ برابر گنجایش کنونی عرصه صادرات را فراهم کند و سبب توسعه اقتصادی شود.
 همچنین نمایندگان مجلس نیز در این انجمن  به غیر ممکن بودن صادرات شمش در فرمت خام توجه داشته اند و مژده تامین احتیاجات داخلی با نرخ‌گذاری درست توسط بورس کالا  را داده اند  تا در پایان محصولات نهایی  را بتوان راحت تر صادر نمود.
برچسبها:آهن آپ  


منتشر شده در دوشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹