مخالفت با خام فروشی در بورس کالا

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، رییس هیات مدیره فولاد ظفر بناب با تاکید این که بعضی موارد موجود در دستورالعمل دولت مناسب با وضعیت تمام تولیدکنندگان نیست، بیان کرد: لزوم تمام تولیدکنندگان به فروش همه فرآورده ها در بورس کالاست، وضعیت را برای نوردکاران که در پایین‌دست چرخه هستند و مصرف‌کنندگان خرد دارند، پیچیده می‌کند؛ زیرا امکان دارد کالای آنها در هفته‌ای مشتری نداشته باشد و براساس محتوای این دستورالعمل می بایست با ۵ درصد زیر نرخ در هفته آینده بفروشند که این برای تولیدکننده امکان‌پذیر نیست، زیرا بخش های نوردی این میزان سود ندارند که قادر باشند با این درصد کمتر بفروشند. 
بیشتر از ده روز از ابلاغ دستورالعمل تازه دولت برای تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد می‌گذرد و در این زمان حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد اختلاف ها و پشتیبانی های گوناگونی را بسته به این دستورالعمل انجام داده‌اند و گفت و گوهای داغی را در رسانه‌ها بیان کرده‌اند. 
دست آخر هم گویا قرار شده است که دست کم تا یکی دو ماه آتی، تغییری در متن دستورالعمل انجام نشود، ولی مشخص کردن نا به هنگام نرخ شمش در خرید و فروش فردای بورس کالا برطبق دستورالعمل تازه، در صورتی که برطبق اظهار بعضی مدیران دولتی قرار بود این رویداد تا هفته آتی اتفاق نیقتد ، سبب بی نظمی امروز بازار آزاد آهن شد. 
از این رو، همواره پیچیدگی های بسیاری درمورد دستورالعمل جدید دولت و طریقه انجام آن باقیمانده است که تلاش می‌کنیم در روزهای آـتی آنها را از پرکاران و متخصصان حلقه‌های گوناگون چرخه فولاد جویا شویم.
امید اسماعیل ظفر، عضو هیات‌مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران فرمود : دستور العمل تازه دولت را دارای عملکرد مطلوبی دانست و بیان کرد: اصلی ترین مشخصه مثبت این دستورالعمل این است که از خام‌ فروشی خودداری می‌کند و همه بخش ها را موظف به عرضه در بورس کالا کرده است و این مسئله به تعادل سازی نرخ ها در بلندمدت یاری می‌کند. 
وی هرچند با بیان این که بعضی نکته های موجود در دستورالعمل های مطلوب با وضعیت تمام تولیدکنندگان نیست، بیان کرد: اصلی ترین نقطه ضعف این دستورالعمل لزوم تمام تولیدکنندگان به فروش همه فرآورده ها در بورس کالاست و این مسئله برای نوردکاران که در پایین‌دست چرخه هستند و مصرف‌کنندگان خرد دارند، وضعیت را کمی سخت می‌کند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۸