مذاکراتی که در پی آن، واردات ماشین آلات معدنی منع شد

به گزارش آهن آپ:

مهرداد اکبریان، نایب رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران می‌گوید: با وجود رفع ممانعت از واردات ماشین‌آلات معدنی پس از مذاکرات بسیار، مجلس با واردات ماشین‌آلات معدنی موافقت کرد، اما این واردات پس از مذاکرات چند تولیدکننده داخلی با مانع مواجه شد تا این شرکت‌ها بتوانند محصولات خود را بفروشند.

او با تأکید بر اینکه در حال حاضر به میزان تقریبی، ۲۵ هزار دستگاه ماشین‌آلات نو مورد نیاز است، ادامه داد: برای رفع این مشکل، همزمان به تولید داخلی سالانه دست کم 5 هزار دستگاه نیازمندیم. این عدد هنوز فاصله زیادی با میزان تولید داخلی دارد. به عبارتی حتی تولید داخلی ماشین‌آلات معدنی، طی دو سه سال آینده نیز به این میزان نخواهد رسید.

اکبریان با تأکید بر اینکه جهت تأمین ماشین‌آلات معدنی، هم به تولید داخل و هم  به واردات این ماشین‌آلات نیاز داریم گفت: تولید داخل هم به لحاظ تعداد کاملاً محدود است و هم به لحاظ نوع و کیفیت. بنابراین باید کمبود دستگاه‌های مختلف معدنی هرچه زودتر از طریق واردات تأمین شود چراکه  عدم واردات ماشین‌آلات معدنی به تعداد مورد نیاز، معدنکاران را با خسارات بسیاری مواجه کرده است.

وی بیان کرد: ما برای پایین آوردن قیمت‌های تمام شده معدن ناگزیر به استفاده از ماشین‌آلات تخصصی معدن هستیم. این ماشین‌آلات در حال حاضر به تعداد کافی وجود ندارد و  از طرف دیگر تولیدکنندگان داخل برنامه‌ای برای تولید آنها ندارند. در حالی که ماشین‌آلات تخصصی می‌توانند شرایط امروز معادن ما را تغییر دهند و قیمت تمام شده را پایین آورده و توان رقابت ما با کشورهای دیگر را بالا ببرند.


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۰۹