مروری بر جریان بازار

بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، در طی ۶ ماه نخست امسال از فروردین تا انتهای شهریور برابر ۶ میلیون و ۴۱۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در میدان بورس کالا عرضه شد، در صورتی که مقدار عرضه این محصولات در طی زمان شبیه در سال گذشته فقط معادل ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تن محصول بود. با اینکه که مقدار عرضه محصولات فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا در طی نیمه نخست سال ۹۹ در مقایسه به زمان شبیه سال گذشته افزایش ۶۸ درصدی داشت، ولی این بازار روی خوش آسایش را ندید، زیرا که مقدار درخواست نیز در این بازار بسیار رشد یافت.
مقدار درخواست برای انواع محصولات فولادی در میدان بورس کالا در طی نیمه نخست سال ۹۸ معادل ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بود که این مقدار با افزایش ۵/ ۱۷ درصدی به ۹ میلیون و ۲۸۰ هزار تن برای ۶ماهه نخست سال جاری رسید. این افزایش قابل اهمیت درخواست شامل انواع محصولات فولادی عرضه شده در میدان خرید و فروش بورس کالا شامل شمش، مقاطع و انواع ورق فولادی می شود. ولی رشد درخواست از بهتر شدن بازار مصرف ریشه نگرفته است.
زیرا که شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران و همچنین شرایط نا مناسب اقتصادی در کشور سبب شده تا اجرای پروژه های زیرساختی و ساخت وساز در طی نیمه نخست سال کاهش قابل اهمیتی داشته باشد. همچنین بر طبق آمار نشر شده مقدار صادرات شمش و محصولات فولادی تولید شده در کشور نیز در طی ماه های نخست سال جاری افت داشته است.
در نتیجه این جریان مثبت درخواست ربطی به بازار مصرف داخل و حتی افزایش صادرات ندارد. در حقیقت جریان متداوم افت ارزش پول ملی در طی ماه های اخیر سبب شده تا موج بزرگی از نقدینگی راهی بازارهای کالایی شود. در این بین تولیدکنندگان نیز معتقدند هرچه زود تر در مقایسه به خرید مواد اولیه خود اقدام کنند تا از طرفی نقدینگی خود را از تاثیرات تورمی حفظ کنند و از سوی دیگر نیز با جلو انداختن خرید بتوانند در موقع تولید، مواد اولیه ای ارزان تر از قیمت روز را در اختیار داشته باشند.
برچسبها: آهن آپ ورق فولادی


منتشر شده در دوشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۲