مروری بر جریان بازار آهن

بازارآهن

بر طبق گزارش بعضی خبرنگاران از جلسه دیروز انجمن فولاد، نرخ محصولات فولادی نه طبق قیمت صادراتی منطقه CIS در هفته انتهایی ماه میلادی قبل، بلکه بر طبق قیمت های این منطقه در هفته گذشته از عرضه تعیین می شود، این به این مفهوم وارد شدن تشنج رشد ۱۰۰۰ تا حتی بیشتر از ۲۰۰۰ تومانی قیمت پایه شمش بلوم و مقاطع فولادی در بورس کالا که البته این موضوع با حقیقت های امروز نبود خریدار حقیقی در بازار آزاد سازگاری ندارد، ولی مانند اجرای غیر منتظره اصل دستورالعمل جدید، می‌تواند دوباره بازار را شوکه کند. 
در این وضعیت گویا دولت برای این که جلوی اثر قیمت های بورسی و دستورالعملی بر بازار آزاد آهن را بگیرد، ابتدا باید به صورت حتمی بر اجرای بند ۸ دستورالعمل، به این مفهوم که خودداری هر نوع فروش بیرون از بورس مدیریت کند، بعد با جدی‌تر گرفتن رویداد های مدیریتی که از هفته‌های قبل شروع شده است، جلوی ایجاد فاصله بسیار میان قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد به ویژه در حیطه ورق‌های فولادی شود. در پایان، باید با هر نوع انبار کردن محصولات فولادی و کمک کردن به حضور درخواست سرمایه‌ای مقابله کند و از همه مهمتر، تا موقعی که بازار آهن ایران در کسادی قرار دارد و بازار فولاد جهان همچنان به سمت گرانی بیشتر می‌تازد، حتی شده به حالت غیر دائم، به جای ضریب ۸۰ درصد، ضریب ۶۰ تا ۷۰ درصدی برای قیمت های CIS در نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا در نظر بگیرد. 
روز قبل، در بین نرخ های اعلام‌شده از طرف نوردکاران فولادی، شاهد ثبات نسبی بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد بودیم و البته بعضی اصول فروش این محصول نیز نرخ محصولات خود را میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان بالا کشیده‌اند و بعضی دیگر هم قیمت هایشان را تا ۱۵۰ تومان افت داده‌اند. در این بین شنیده‌ها از بازار نبشی و ناودانی نیز معمولا از اثبات قیمت این محصولات داستان دارد و البته بیشتر فروشندگان تیرآهن کیلویی نیز نرخ این محصول را ثابت نگه داشته‌اند. 
همچنین بازار محصولات حیطه لوله و پروفیل بعد از پرش بسیار در روزهای قبل، به ثباتی نسبی رسیده است و حتی افت ۲۰۰ تومانی قیمت پروفیل‌های پرمصرف و عقب‌نشینی بعضی مقاطع از بالای ارتفاع تند ۲۳ هزار تومان برای پروفیل با ضخامت ۲ حکایت دارد. گرچه به گفته از پرکاران بازار، همچنان از کم بودن موجودی ورق بزرگترین تولیدکننده ورق فولادی کشور در بعضی سازمانهای تولیدکننده لوله و پروفیل داستان دارد که همین موضوع می‌تواند خبرهای بدی را برای روزهای آتی بازار لوله و پروفیل به دنبال داشته باشد.
برچسبها:نبشی  ناودانی تیرآهن لوله  پروفیل  ورق


منتشر شده در شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۳