مسئله های صنعت فولاد

به گزارش آهن آپ ، تولید کنندگان فولاد ایران درباره صنعت فولاد و مسئله ‌ های آن اینچنین گفتند: زنجیره فولاد کشور در ۴ دهه قبل به خوبی توانسته افزایش قابل توجهی داشته باشد، اما این افزایش پیوسته با مسئله‌ هایی همراه بوده است که یکی از مسئله ‌های این صنعت به بازار آن برمیگردد. اکنون ناگفته نماند که یکی از مهم‌ ترین مسئله های ما در کشور موضوع تحریم‌ ها میباشد که باعث تورم در کشور و مسئله در بازار فولاد شده است. از این جهت می توان گفت که یکی از مشکلات بازار فولاد، فرمایشی شدن این بازار است که با کم شدن فرمایشی آن سبب شده محصول با قیمت مطلوب به‌ دست مصرف‌ کننده نرسد. 

یکی از مشکلات بازار کم بودن ارز است و بازار صادرات کشور نیز پشتیبانی قابل ‌قبولی ندارد و همین مسئله باعث صدمه رساندن به مشتری ‌مداری شده است. به‌ طور کلی برابری لازم در زنجیره فولاد به وجود نیامده است. هم‌ اکنون شاهد این موضوع هستیم که با وجود کم بودن سنگ آهن اما اقدام به صادرات آن می‌کنیم. از طرفی با کم بودن کنسانتره و گندله مواجه هستیم، زیرا سنگ آهن وجود ندارد و این مسئله باعث کمبود آهن اسفنجی و تفاوت قیمت در زنجیره فولاد شده است. 

مسئولین در پاسخ به این سوال که در ۴ دهه اخیر آیا زنجیره فولاد با برابری افزایش پیدا کرده یا خیر، گفتند: قطعا مشکلاتی که اکنون در صنعت فولاد با آن مواجه هستیم، از این مسئله بهره می‌گیرد که این زنجیره با برابری افزایش نیافته است. این مسئله  نیز از آنجا ناشی می‌شود که دولت و دست‌اندرکاران محاسبه های دقیقی در دسترس نداشته ‌اند و بدون اطلاعات دقیق اقدام به بنیان گذاری واحد هایی در سراسر کشور کرده‌ اند اما حال با وجود انجمن تولید کنندگان فولاد، این محاسبه ها در حال به‌ روز شدن می باشد و کمبود های این زنجیره به وزارت صنعت، معدن و تجارت تذکر داده می‌ شود. امیدواریم که وزارتخانه این تذکر را جدی بگیرد و راه کار مناسبی ارائه کنند.

برچسبها: آهن آپمنتشر شده در پنج شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰