مشکلات پیش رو برای افزایش تولید فولاد و صادرات آن

به گزارش آهن آپ:

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان کرد: به کارخانه‌های تولیدی اعلام شد که به دنبال ذخیره سازی سوخت مایع باشند چرا که گاز شرکت‌های فولادی در زمستان قطع خواهد شد. تولید فولاد در زمستان با مشکلات جدی مواجه خواهد شد؛ به نظر می‌رسد قطعی گاز بیش از برق به تولید فولاد آسیب وارد کند؛ چراکه تولید آهن اسفنجی که خوراک اولیه کارخانه‌های فولادی است کاهش پیدا می‌کند. شرکت‌های خصولتی در ۲ سال گذشته با مشکل برق مواجه نبودند و به عبارتی برق مورد نیاز آن‌ها تامین بود.

وی با اشاره به مصرف نیمی از فولاد تولیدی کشور در بازارهای داخلی، افزود: بخشی از صادرات ما به صورت آهن اسفنجی، فولاد‌های نیمه تمام و تختان است؛ اما صادرات تختان نباید ادامه داشته باشد چراکه ارزش افزوده صادرات ورق قابل قیاس با تختان نیست و صادرات ورق برای کارخانه‌های نبردی توجیه اقتصادی دارد.

به گفته شهرستانی؛ در سال جاری شاهد کاهش ۹ هزار تنی صادرات فولاد نسبت به سال گذشته بودیم چراکه تعرفه‌های صادراتی سنگین است و روسیه بسیاری از بازار‌های ما را قبضه کرده است.

عملکرد وزارت صمت در زمینه تولید و صادرات فولاد نادرست و ضعیف است. شهرستانی با اشاره به اختلاف فاحش قیمت فولاد صادراتی ایران با قیمت‌های جهانی، گفت: خریداران خارجی از این اختلاف قیمت، سود قابل توجهی را بدست می‌آورند ‌آو برخی کشور‌ها تعرفه‌های سنگینی برای واردات فولاد ایران در نظر گرفته‌اند.


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۷ مهر ۱۴۰۱ ۱۱:۲۰