معین شدن قیمت در بورس کالا

به گزارش آهن آپ ، عرضه و تشخیص قیمت در بورس‌کالا بهترین شیوه برای نرخ گذاری در عرصه کل محصولات زنجیره آهن و فولاد است، ولی اگر در این شیوه، تولیدکنندگان فقط قسمت کمی از محصول تولیدی خود را به میدان بورس بیاورند، نرخ مشخص شده در این میدان حقیقی نیست.
 نرخ کالاهای عرضه‌ شده در بورس، تابع ساز و کارهای نرخ جهانی است و نمی‌شود با عرضه کم و وجود درخواست بسیار، نرخ را زیرقیمت جهانی مشخص کنیم و ادعای کشف کردن نرخ باشیم و خارج از بورس، با هر نرخی که دلخواه است عرضه را انجام دهیم. تصحیح این جریان در برنامه کار معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت است و به سرعت این مسئله و پروسه موجود تنظیم می‌شود.

به گفته مسئولان و کارشناسان بازار آهن، تامین مواد اولیه فولاد باید حتما زیر سامانه بهین‌ یاب و بر طبق سهمیه‌ هایی که دلیل بر صورت‌ های مالی حسابرسی‌شده است، انجام شود و همچنان کل درخواست باید توسط بورس باشد؛ همه تولید کنندگان فولاد نیز موظف هستند کل عرضه خود را توسط  بورس انجام دهند. همچنین مواد اولیه به سازمانهاهایی که بر طبق مصوبه کمیته نظارت بازار در بورس عرضه را انجام ندهند، تعلق نمی‌گیرد. 

سه ماه است که وظیفه عرضه و درخواست ورق فولادی به معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده و مسئولان در پی آن هستند که عرضه و درخواست را در یک زمان درنظر بگیرند، نباید از مجموعه فولاد سازان تنها یک شرکت محصول خود را آن‌هم با درصد کم در بورس عرضه کند و با دقت به درخواست بسیار در بورس، قیمت زیاد برای محصول در این میدان ، کشف شده و در ادامه باقیمانده تولیدات کارخانه تحت ‌عنوان هماهنگی ، بیرون از چارچوب بورس‌کالا فروخته شود.

از جمع ۱ ‌هزار و ۶۶ واحدی که ورق دریافت می‌کنند۷ تقریبا ۶۰۰ واحد در بهین‌یاب هستند و تقریبا۴۳۰ واحد بدون کد بهین‌یاب هستند و خرید خود را توسط خرید و فروش هماهنگ صورت می‌دهند، ولی کل این سازمانها باید کد بهین‌یاب دریافت کنند. البته از موقعی که برنامه تنظیم دهی شروع شده، موفق شدیم بیشتر از ۳۰۰ واحد را وارد مدار بهین‌یاب شود.

برچسبها:آهن آپ ورق فولادی


منتشر شده در سه شنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۵