مفتول سیاه چیست؟

 به گزارش  آهن آپ:سیم های مفتولی یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین لوازم مورد نیاز در بسیاری از صنایع از جمله ساخت وساز می باشد که امروزه شما می توانید تنوع بسیار بالایی از محصولات را در بازار مشاهده کنید .

مفتول ها انواع مختلف و کاربرد های متنوعی دارند و این تفاوت ها به دلیل ویژگی های مختلفی است که این مفتول ها در طی فرآیند تولید کسب می کنند . در واقع به دلیل روش تهیه و تولید متفاوتی که مفتول ها دارند ، هم ظاهر و هم رنگ آن ها فرق می کند و هم این که می توان برای مصارف مختلفی از آن ها استفاده نمود .

یکی از بی نظیر ترین و مقاوم ترین انواع مفتول ها را مفتول سیاه تشکیل داده است . مفتول سیاه طی یک فرآیند بسیار پیچیده تهیه و آماده می شوند به طوری که این سیم ها تحت دمای بالا 900 درجه سانتی گراد گرم شده و انعطاف پذیری مورد نیاز را به دست می آورند .

این مفتول در بازار و اصطلاحات عموم نام های زیادی دارد مانند : مفتول پخته ، مفتول آرماتور بندی ، مفتول آنیل شده و.... . مفتول سیاه از پرطرفدارترین نوع سیم در صنایع می باشد ، به علت نرمی ، استحکام زیاد کششی و پیچش بالایی که دارد در ساخت و ساز ، قالب بندی و صنایع مشابه بسیار استفاده می شود .

شما می توانید مفتول های سیاه رنگ را در بازار به شکل کلاف های پیچیده مشاهده کنید که به منظور راحتی در جا به جایی به این شکل بسته بندی می شوند  . هم چنین هرکدام از این سیم های مفتولی با توجه به ضخامتی که دارند ، دارای نمره تعریف شده ای برای خود هستند که شما می توانید با توجه به نیاز خود ، بهترین و مناسب ترین این محصولات را تهیه و آن را مورد استفاده قرار دهید .

مفتول سیاه ، نوعی مفتول آنیل شده و به اصطلاح پخته شده است که خصوصیات شیمیایی خود را حفظ کرده و ماده ی اولیه مفتول گالوانیزه را تشکیل می دهد و در نتیجه در تولید توری مش ، توری حصاری ، گابیون ، توری پرسی ، سیم خاردار ، زنجیر صنعتی ، میخ و غیره کاربرد دارد .

یا می توان گفت مفتول سیاه مفتولی است که طی فرآیند کشش از میلگرد های کششی و حرارت دیده در کوره با دمای بالا ساخته می شود واین کشش و حرارت باعث می شود این مفتول منعطف تر و نرم تر باشد . علت نام گذاری این مفتول این است که در سطح بیرونی و اطراف این مفتول ، ذرات دوده های سیاه وجود دارد به همین علت به مفتول سیاه شهرت پیدا کرده است و در واقع این محصول هیچ پوششی ندارد .

مفتول سیاه در دمای بسیار بالا تولید می شود و با حفظ ویژگی های شیمیایی برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع مفتول نرم و انعطاف پذیر است و قابلیت تغییر شکل را دارد که همین امر باعث  شده کار با آن آسان تر باشد و دامنه ی بیشتری از کارها را در بر بگیرد ، بنابراین طرفداران و مصرف کنندگان زیادی هم دارد .

مفتول های سیاه دارای قطر ، وزن و اندازه های متفاوتی هستند که هرکدام کاربرد خاصی دارند و از آن ها در آرماتور بندی ، قالب بندی ، عایق بندی ، کشاورزی ، مجسمه سازی ، نجاری ، وسایل تزیینی و غیره جهت گره زدن و بسته بندی استفاده می شود .

مفتول سیاه در سایز های 1.5 ، 2.5 ، 3 و 4 میلی متری موجود است که به ترتیب در آرماتور بندی ، قالب بندی ، کشاورزی و نجاری بیشترین کاربرد را دارند .

انواع مفتول سیاه

1- مفتول هایی با ضخامت 1.2 تا 1.7 میلی متر که برای آرماتور بندی کاربرد دارد که پرکاربرد ترین آن سیم 1.5 است و وزن کلاف این مفتول ها حدودا 22 کیلوگرم است.

2- قطر مفتول 2 تا 2.5 میلی متری در قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرد که سیم 2.5 نرم پرکاربردترین آن است و وزن کلاف آن حدودا 25 کیلو گرم است.

3- مفتول های 3 تا 5 میلی متری در صنایع دیگری چون ساختمان سازی ، بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد . وزن کلاف آن بین 60 تا 100 کیلو گرم است.

برچسب ها: آهن آپ

 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ ۰۹:۵۹