موج تازه رشد نرخ آهن

رشد قیمت آهن

به تحلیل آهن آپ از شرایط بازار آهن، توقع می رود بازار در روبه رویی با اخبار انتشار شده درباره با مشخص کردن فرمول نرخ‌گذاری تازه برای محصولات فولادی در روزهای آینده عکس العمل هایی از خود نشان دهد در این باره کارشناسان اعتقاد دارند که اعضای اصلی کمیته فولاد و البته مدیران ارشد وزارت صمت به عنوان سرپرستان اصلی بازار فولاد کشور قصد دارند که با تغییر اصول روش تشخیص شمش، قدمی در راستای افت تاثیر تنش‌های ارزی بر نرخ انواع محصولات فولادی در بازار آزاد بردارند. 
در تحلیل اولیه از کبود موجود در این تصمیم‌گیری، می‌توان به دور اندیش نشدن مکانیزم مدیریتی دقیق بر اجرای این مصوبه، به ویژه در عرصه عرضه کامل شمش و مقاطع طویل در بورس کالا، بی دقتی به معین کردن تکلیف ورق، قوطی ، پروفیل و بقیه محصولات آن قسمت از زنجیره فولاد و گمان ریزش سهام شرکت‌های فولادی در بورس در صورت اجرای این مصوبه اشاره داشت. از این جهت بعضی کارشناسان حیطه فولاد معتقدند که در صورت اجرای این مصوبه که البته همچنان درباره درستی و نادرستی آن شک وجود دارد، روش نرخ‌گذاری محصولات فولادی بیشتر از قبل دستوری خواهد شد و این موضوع می‌تواند رانت دوبرابری را در بازار فولاد به وجود آورد.
هر هدفی را که بتواند در مرحله حساس فعلی تاثیر تنش‌های ارزی را بر نرخ محصولات فولادی را افت دهد، به شرط حل کمبودها و پیچیدگی های موجود در آن، می‌تواند اثرات مثبتی را برای بازار آهن و فولاد ایجاد کند. زیرا گویا چند وقتی است با موج صعودی قیمت ارز نرخ مقاطع فولادی و محصولات پرمصرف صنعت فولاد در صنایع ساختمانی، تولید خودرو، لوازم خانگی و ... تنها به دلار مرتبط شده است. متاسفانه این روزها بعضی دوراندیشی ها از نجومی‌تر شدن نرخ دلار در ماه‌های آتی حتی در صورت موفقیت جو بایدن در انتخابات آمریکا پشتیبانی دارد، از این جهت چه بهتر که ما هر چه سریعتر نرخ‌گذاری محصولات فولادی را تا میزان ممکن از باتلاق دلار بیرون بکشیم.
برچسبها:آهن آپ ورق، قوطی  پروفیل


منتشر شده در یکشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹