میلگرد رکورد زد

به گزارش آهن آپ ، بی صلاحیتی مدیران و مسئولان بازهم بازار آهن را به آتش کشید؛ آتشی که به دنبال قیمت دلار در بازار آزاد با درج رکوردهای جدید که از مرز ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی هم گذشت، پشتیبانی می شود. این موضوع به دنبال گرم شدن رقابت بر سر خرید شمش‌های کوره‌ای در بورس کالا و افزایش دوباره نرخ شمش‌های القایی در بازار آزاد سبب شد مجدد غوغا در بازار آهن به پا شود و آتشی به دل نرخ انواع مقطع ها بیافتد. آتشی که البته تا این زمان اشتیاق داغ‌تر شدن دارد و با قیمت های محیطی شمش در بورس کالا خیلی سریع باید توقع ظهور سانحه میلگرد بالای  ۱۰ هزار تومانی نیز باشیم. 
بر طبق آخرین نرخ های گفته شده از طرف نوردکاران فولادی شاهد رشد صفر تا ۲۰۰ تومانی قیمت انواع میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی و ناودانی و البته قیمت محصولات حیطه قوطی و پروفیل نیز تا ۵۰۰ تومان در برابر روزهای قبل و حتی در بعضی شرکت‌ها تا بیشتر از هزار تومان در برابر دو روز قبل بیشتر شده است. البته بیشتر از نوردکاران به خصوص تولیدکنندگان قوطی و پروفیل ترجیح داده‌اند در حال حاضرتماشاگر شرایط بازار باشند و از فروش محصولاتشان اجتناب کنند 
 این در صورتی است که در روز قبل همچنین در خرید و فروش بورس کالا نیز شاهد رقابت گرم بر سر خرید شمش‌های عرضه‌شده بودیم و بعضی از این سازمان های عرضه‌شده از طرف فولادسازان حتی حدود ۴۳ درصد بیشتر نرخ پایه خرید و فروش شدند. به روشی که امروز متوسط نرخ انواع شمش در بورس کالا بدون حساب کردن مالیات به ۸۱۰۰ تا ۸۲۰۰ تومان رسید و با یک احتساب سرانگشتی غیرممکن نیست که هفته آتی قیمت میلگرد آجدار حتی در بورس کالا به ۱۰ هزار تومان هم برسد، چه برسد به بازار آزاد. 
در این وضعیت دولتِ همانگونه درمانده از مدیریت بازار ارز و سکه، در تشخیص روش نرخگذاری محصولات زنجیره فولاد و مهمتر از آن کنترل بر رشد نرخ گسسته مقاطع فولادی نیز ناتوان است و همچنان به عرضه چکه چکانی مواد اولیه به ویژه شمش و ورق در بین نوردکاران ادامه می‌دهد. البته امروز همچنان بسیاری از تولیدکنندگان مقاطع فولادی نرخ روز محصولات خود را اطلاع ناده اند و مشخص نیست این نرخ ها تا کجا اشتیاق رشد داشته باشند.
برچسبها: آهن آپ  میلگرد آجدار، تیرآهن، نبشی و ناودانی قوطی و پروفیل


میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۸