میلگرد زیگزاگ چیست؟

به گزارش آهن آپ:

میلگرد زیگزاگ چیست؟
نوعی از میلگرد که به صورت عرضی و زیگزاگ مانند داخل تیرچه ها قرار دارند، اصطلاحا میلگرد زیگزاگ گفته می شود. این نوع میلگردها با قطرهای 4.8 تا 10 میلی متر در بازار موجود است و انعطاف پذیری بالایی دارند. از این رو از آن در تیرچه ها و خرپا استفاده می شود. میلگرد زیگزاگ به شکل دوبلی و تکی اجرا می شود. بر اساس مشخصه هایی مانند مقاومت بتن و بار وارده، فاصله و قطر میلگرد محاسبه می شود. میلگرد زیگزاگ از مقاومت خوبی در برابر تنش های کششی و برشی برخوردار است و به صورت عرضی به میله بالا و میله های پایین جوش می خورد. میلگرد زیگزاگ در اتصال با میله های طولی سازه ای را ایجاد می کنند که به آن خرپای تیرچه می گویند و بسیار کاربرد دارد که در بخش های بعدی به معرفی آن خواهیم پرداخت. وزن میلگرد زیگزاگ هم بر اساس کیلوگرم محاسبه می شود. از این رو قبل از خرید میلگرد زیگزاگ هم قیمت میلگرد زیگزاگ و هم وزن میلگرد زیگزاگ را باید مد نظر قرار داد.

خرپای تیرچه چیست؟
برای درک بهتر کاربرد میلگرد زیگزاگ، ابتدا باید با خرپای تیرچه آشنا شویم. اینکه اصلا خرپای تیرچه چیست و چه کاربردهایی دارد. خرپای تیرچه در واقع یک نوع سازه است که از میلگرهای مختلف تشکیل شده است که به شکل مثلث مانند هستند. خرپای تیرچه از چند میلگرد تشکیل شده است. یک میلگرد در بالا که میلگرد بالایی نام دارد و دو میلگرد در پایین که میلگرد کششی نام دارد و میلگردهای عرضی که میلگرد زیگزاگ نام دارند. علاوه بر این، برای مقاومت بیشتر و ایجاد استحکام، از ورق در کنار میلگردها استفاده می شود. خرپای تیرچه به دو دسته خرپای صنعتی و سنتی تقسیم می شود.

مشخصات فنی خرپا تیرچه
قطر میلگرد زیگزاگ: حداکثر7 میلی متر
قطر میلگرد کششی: حداکثر 12 میلی متر
قطر میلگرد بالایی: حداکثر12 میلی متر
ورق استفاده شده: ورق گالوانیزه
عرض: 80 تا 120میلی متر
کاربرد میلگرد زیگزاگ چیست؟
از میلگرد زیگزاگ در خرپا ها و ساخت سقف ها و کف مکانهایی مانند خانه ها، کارخانه ها، باشگاه های ورزشی، مکان های درمانی- بهداشتی مانند بیمارستان ها و کلینیک ها، مدارس و حتی پل ها استفاده می شود. همچنین از میلگردهای زیگزاگ در ساخت عرشه های خرپایی نیز استفاده می شود که از دو بخش تشکیل شده است: یکی عرشه خرپایی که متشکل از میلگردهای زیگزاگ و کششی است و بخش دیگر یک ورق فولادی گالوانیزه. این نوع عرشه ها می توانند بار زیاد ساختمان را تحمل کند و مستقیما می توان آن را به شاه تیر متصل کرد. هنگام نصب عرشه خرپایی، کارگران بتن را مستقیما داخل خرپا می ریزند. استفاده از این نوع خرپا، بار وارده به قالب را بسیار کاهش می دهد. در یک کلام، این سازه میزان کارایی را افزایش می دهد و باعث پیشرفت پروژه های ساختمانی و صرفه جویی در زمان می شود. یکی از مزایایی که این نوع خرپا دارد اینست که طرز قرار گیری میلگرد ها به ویژه میلگرد زیگراگ در این نوع خرپا به گونه ای است که می تواند بار وارده را تحمل کند که این خود باعث می شود قیمت میلگرد زیگزاگ نسبت به میلگردهای دیگر بیشتر باشد.

اهمیت میلگرد زیگزاگ چیست؟
همانطور که قبلا بدان اشاره شد از این محصول در سازه های مختلف استفاده می شود. چیزی که باعث اهمیت زیاد این محصول شده است علاوه بر جنس و مقاومت خوب آن، طرز قرار گیری آن در تیرچه است. هنگام نصب آرماتور یا همان آرماتور بندی، میلگرد زیگزاگ به دلیل کشش خوبی که دارد، وزن و بار وارده را به اعضای مختلف تیرچه انتقال می دهد. همچنین وجود میلگرد زیگزاگ در تیرچه ها باعث ایجاد پیوستگی در آرماتور می شود.

استاندارد نصب میلگرد زیگزاگ چیست؟
استاندارد میلگرد زیگزاگ در ایران از استاندارد 1-2909 پیروی می کند که مختص به استاندارد خرپا است. علاوه بر این یک استاندارد کلی برای آرماتوربندی بتن (En10080) وجود دارد که در بندهای زیرشاخه آن قطر میلگرد زیگزاگ تعریف می شود.

ویژگی های بارز میلگرد زیگزاگ چیست؟
برای اینکه بتن در برابر تنش های وارده مقاومت بهتری داشته باشد، مهندسان خمش آرماتور فولادی و میلگرد را طوری طراحی کرده اند که فولاد در جایی از بتن قرار گیرد که تنش های کششی رخ می دهد. به همین دلیل است که میلگردها به شکل زیگزاگ قرار می گیرند. علاوه بر وزن میلگرد زیگزاگ که مناسب سازه های بتنی است و شکل زیگزاگی آن که باعث تحمل بار بیشتری می شود، این میلگرد یک سری ویژگی های خاصی دارد که عبارتند از:

مقاومت خوب در برابر خوردگی
ضد زنگ
جلوگیری از ترک خوردن بتن
ماندگاری خوب در بتن
قدرت جوشکاری خوب
مقاومت کششی خوب

مشخصات فنی میلگرد زیگزاگ مورد استفاده در ریلهای مترو چیست؟
از میلگرد زیگراگ در ساخت ریلهای مترو به شکل تیرچه خرپایی استفاده می شود. میلگردهای زیگراگ به میلگردهای زیگزاگ به طور محکم جوشکاری شده اند و در بتن ریزی درجا و سازه های فولادی، المان های دیوارهای بتنی پیش ساخته و تراورس (ریل بند) استفاده می شود. مشخصات این نوع خرپا همراه با میلگرد زیگزاک آن به صورت زیر است:

قطر میلگردهای کششی و بالایی: 6 تا 12 میلی متر
قطر میلگرد زیگزاگ: 4 تا 7 میلی متر
نحوه کاربرد میلگرد زیگزاگ در عرشه های خرپایی چگونه است؟
از میلگردهای زیگزاگ در ساخت عرشه های خرپایی فولادی استفاده می شود. عرشه خرپایی یک نوع قالب کامپوزیت است که به خرپا و ورق گالوانیزه جوشکاری می شود و خرپا هم توسط میلگردهای زیگزاگ جوشکاری می شود.عرشه خرپایی می تواند بارهای سازه را تحمل کند و مستقیما روی تیر سوار شود. به دلیل وجود میلگرد زیگزاگ در این نوع عرشه، از آن در ساختمان های بزرگ، سازه های بتن آرمه و راه آهن ها استفاده می شود. این عرشه به راحتی بدون تخریب جایگزین قالب می شود و در هزینه های ساخت و ساز صرفه جویی می کند. میزان تحمل بار این نوع سازه بالا بوده و ارتفاع خرپا و قطر میلگرد را می توان بر اساس کاربرد تغییر داد. همچنین از این نوع عرشه خرپایی می توان به عنوان اسلب استفاده کرد. علاوه بر این، به دلیل جوشکاری از استحکام خوبی برخوردار است و این باعث می شود تا اهمیت و قیمت میلگرد زیگزاگ بالا برود.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۰۶ فروردین ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰