میلگرد صادراتی فتنه بازار آهن

در چند ماه قبل نوردکاران با شروع به خرید شمش فولاد با قیمت ارزان و همچنین صادرات میلگرد به کشور های همسایه با عکس العمل های بسیاری از طرف پرکاران صنعت فولاد روبه رو شدند چون پس از مشخص شدن عوارض ۹۹ دلاری عراق بر میلگرد صادراتی ایران، اکنون افغانستان نیز تصمیم به ایجاد عوارض ۸۵ دلاری بر میلگرد صادراتی ایران را دارد.   
کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد فولاد و صنایع معدنی در یازدهمین همایش چشم اندازی صنعت فولاد و سنگ آهن در این خصوص گفت که بخشنامه هایی که صادر می شوند سبب تغییر سیاست و قانون بقیه کشورها می شود. او کشور ترکیه را مثال زد که در سال ۲۰۱۸ عوارضی برای شمش فولاد ایران مشخص کرد و این عوارض همچنان به همان صورت باقی مانده است. این تحلیلگر در ادامه گفت : از سه ماه پیش هم به علت تفاوت بسیار ۲۵ تا ۳۰ دلارقیمت بیلت و نرخ میلگرد ، عراق ۹۹ دلار عوارض بر روی میلگرد صادراتی ایران مشخص کرد و افغانستان نیز در پی ایجاد عوارض ۸۵ دلاری بر روی میلگرد صادراتی ایران است در صورتی که این کشور بازار ۱/۵ میلیون تنی میلگرد را دارد و درصورت ایجاد این عوارض وضعیت سخت می شود.  
این گفته  های تحلیلگر ارشد فولاد و صنایع معدنی در خصوص با اجرای نرخ دستوری و ارزان میلگرد در بازار داخلی است که این صادرات ارزان فولادی ها سبب ضرر و زیان اقتصاد کشور شده است و حتی باعث ایجاد تعرفه از طرف کشورهای گوناگون جهان شده است. در خصوص با مسئله های صادرات میلگرد ارزان، وحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن فولاد در این همایش گفت: در سه سال قبل فقط در سه روز قیمت فولاد از قیمت جهانی بیشتر شده است که این رقم تنها یک تا دو درصد بود ولی بعضی مسئولان همچنان بر این مسئله اصرار دارند.
همچنین ادامه داد: در ابتدای امسال متوسط نرخ شمش CIS بالغ بر ۴۶۷ دلار بود که با تحت فشار قرار دادن نوردکاران، این شمش در بورس کالا ۴۲۴ دلار فروخته شد که ۱۰ درصد کم تر از قیمت های بین المللی است. اکنون این پرسش مطرح است که چرا شمش در بازار داخل با قیمت کم ترعرضه شود و همچنین میلگرد نیز ارزان تر صادر شود و یارانه را به جیب واردکنندگان بریزیم؟یعقوبی گفت: نرخ فولاد تا آذر ماه امسال ۲۳ درصد کم تر از نرخ های جهانی بوده است. به نظرمن نرخ شمش را باید آزاد گذاشت و با قیمت حقیقی عرضه کرد تا در پی آن نرخ مواد معدنی نیز حقیقی تر شود.
همچنین احسان دشتیانه عضو هیات مدیره ذوب آهن اصفهان در این همایش گفت: میلگرد ایران ۴۹۰ دلار فوب صادر می شود در صورتی که شمش ۴۶۰ دلار در بورس خرید و فروش می شود و این یعنی یارانه گازی که مسئولان اعلام می کنند نباید به فولادی ها داده شود را به عراقی ها داده ایم و علت آن همین نرخ گذاری دستوری است.
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱